Грб на Казашката Советска Социјалистичка Република

Од Википедија — слободната енциклопедија
Грб на Казашката Советска Социјалистичка Република
Coat of arms of Kazakh SSR.png
Подробно
ГрбоносецFlag of the Kazakh Soviet Socialist Republic.svg Казашка Советска Социјалистичка Република
Усвоен26 март 1937
Мото„Пролетери од сите земји, обединетете се!“

Грбот на Казашката Советска Социјалистичка Република е усвоен на 26 март 1937, од страна на владата на тогашната Казашка ССР.

Опис[уреди | уреди извор]

Грбот се заснова на грбот на СССР. Прикажува симболи на земјоделството, два венци од пченица кој се наоѓаат од страните. Во средниата на грбот се наоѓа срп и чекан и црвена ѕвезда, симболи на комунизмот, а во позадината има изгрејсонце. Во склоп на грбот се наоѓа и мотото на СССРПролетери од сите земји, обединетете се!“ напишан на казашки (Барлық елдердің пролетарлары, бірігіңдер!) и руски јазик. На дното на грбот се наоѓа казашка и руска скратеница за „Казашка Советска Социјалистичка Република“.

Грбот бил на сила сè до 26 декември 1991, кога бил заменет со денешниот грб на Казахстан.

Поврзано[уреди | уреди извор]