Грб на Карелофинската Советска Социјалистичка Република

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Грбот на Карелофинска ССР

Грбот на Карелофинската Советска Социјалистичка Република бил усвоен на 10 февруари 1941 година, од страна на тогашната Карелофинска ССР и бил во употреба сè до соединувањето со Руската СФСР во 1956 година.

Опис[уреди | уреди извор]

Грбот се темели на грбот на грбот на СССР. Прикажува симболи на земјоделието (гранки од бор и 'рж) и локалниот релјеф. На грбот се наоѓа и црвена ѕвезда и срп и чекан, симболи на комунизмот. Во склоп на грбот се наоѓа и мотото на СССР "Пролетери од сите земји, обединете се!" напишан на фински и руски јазик.

Поврзано[уреди | уреди извор]