Грб на Украинската Советска Социјалистичка Република

Од Википедија — слободната енциклопедија
Грб на Украинската Советска Социјалистичка Република
Coat of arms of Ukrainian SSR.png
Подробно
ГрбоносецFlag of the Ukrainian Soviet Socialist Republic.svg Украинска Советска Социјалистичка Република
Усвоен14 март 1919.
Мото„Пролетери од сите земји, обединете се!“
Претходни варијанти1929–1937
1937–1949

Грбот на Украинската Советска Социјалистичка Република бил усвоен на 14 март 1919 година, од страна на владата на тогашната Украинска ССР.

Опис[уреди | уреди извор]

Грбот се заснова на грбот на СССР. Прикажува симболи на земјоделството пољопривреде (пченица) , а во позадината се наоѓа изгрејсонце, симболизирајќи ја иднината на украинската нација. На грбот се наоѓа и црвена звезда и срп и чекан, симболи на комунизмот. Во склоп на грбот се наоѓа и мотото на СССР „Пролетери од сите земји, обединете се!“ напишан на украински (Пролетарі всіх країн, єднайтеся!) и руски јаазик. На дното на грбот се наоѓа натписот „Українська РСР“.

Грбот бил на сила сè до 1992, кога бил заменет со денешниот грб на Украина.

Поврзано[уреди | уреди извор]