Грб на Естонската Советска Социјалистичка Република

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Грб на Естонската Советска Социјалистичка Република
Coat of arms of Estonian SSR.png
Подробно
ГрбоносецFlag of the Estonian Soviet Socialist Republic (1953–1990).svg Естонска Советска Социјалистичка Република
Усвоен1940
Мото„Пролетери од сите земји, обединетете се!“

Грбот на Естонската Советска Социјалистичка Република е усвоен во 1940 година од страна на владата на Естонската ССР.

Опис[уреди | уреди извор]

Грбот се базира на грбот на СССР. Во средината на грбот се наоѓа изгрејсонце и срп и чекан, симбол на комунизмот. Над нив се наоѓа црвена ѕвезда. Околу грбот се наоѓаат гранки од четинари и пченица, замотани во црвена трака со мотото на СССРПролетери од сите земји, обединетете се“, напишано на естонски и руски јазик, а под траката пишува „Eesti NSV“ (Естонска скратеница за „Естонска Советска Социјалистичка Република“)

Грбот бил на сила сè до 1990, кога бил заменет со денешниот грб на Естонија

Поврзано[уреди | уреди извор]