Бујиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бујиќ
Бујић
албански Buhiçi
село
Бујиќ is located in Србија
Бујиќ
Бујиќ
Координати: 42°20′08″N 21°36′08″E / 42.33556° СГШ; 21.60222° ИГД / 42.33556; 21.60222
Држава Србија
ОкругПчињски округ
ОпштинаОпштина Прешево
Население (2002)
 • Вкупно89
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Повик. бр.017

Бујиќ е село во Србија во општина Прешево во Пчињскиот округ. Се наоѓа на самата административна линија меѓу Србија и Косово, каде гравитира длабоко кон Скопска Црна Гора. Селото е ридско-планинско. Низ него поминува и асфалтниот пат Прешево - Гнилане.

Според пописот од 2002. селото имало 89 жители (според пописот од 1991 селото имало 120 жители).

Демографија[уреди | уреди извор]

Во Бујиќ живее 51 полнолетен жител, а просечната старост изнесува 24,8 години (23,4 кај мажите и 26,5 кај жените). Во селото има 17 домаќинства, а просечниот број на членови по домаќинство е 5,24.

Ова село е во голем дел населено со Албанци (според пописот од 2002), а во последните три пописи, е заележан пад во бројот на жители, кое предизвикува масовна емиграција на населението.

Етнички состав според пописот од 2002 во Србија[1]
Албанци
  
88 98,87%
непознато
  
0 0,0%
Етнички состав според пописот од 1961 во Србија
Албанци
  
116 99%
непознато
  
2 1%

Статистички податоци[уреди | уреди извор]

Година Жители
1948 157
1953 169
1961 118
1971 131
1981 120
1991 164
2003 120

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Књига 1, Становништво, национална или етничка припадност, подаци по насељима, Републички завод за статистику, Београд, февруари 2003, -{ISBN 86-84433-00-9}-