Берчевац

Од Википедија — слободната енциклопедија
Берчевац
Берчевац
албански Bërçeci
село
Берчевац is located in Србија
Берчевац
Берчевац
Координати: 42°23′18″N 21°38′56″E / 42.38833° СГШ; 21.64889° ИГД / 42.38833; 21.64889
Држава Србија
ОкругПчињски округ
ОпштинаОпштина Прешево
Население (2002)
 • Вкупно19
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Повик. бр.017

Берчевац е село во Србија во општина Прешево во Пчињскиот округ. Се наоѓа на самата административна линија меѓу Србија и Косово, каде гравитира длабоко кон Скопска Црна Гора. Селото е ридско-планинско.

Според пописот од 2002. селото имало 19 жители (според пописот од 1991 селото имало 38 жители).

Демографија[уреди | уреди извор]

Во Берчевац живеат 14 полнолетни жители, а просечната старост изнесува 28,4 години (25,6 кај мажите и 32,9 кај жените). Во селото има 3 домаќинства, а просечниот број на членови по домаќинство е 6,33.

Ова село е во голем дел населено со Албанци (според пописот од 2002).

Во текот на двете светски војни, населението од Берчевац се селело (Србите во Војводина и Белград, додека Албанците претежно се селеле во Турција, Косово, Куманово и останатиот дел од Прешевската долина).

Етнички состав според пописот од 2002 во Србија[1]
Албанци
  
18 94,73%
непознато
  
1 5,26%
Етнички состав според пописот од 1961 во Србија
Албанци
  
220 100%

Статистички податоци[уреди | уреди извор]

Година Жители
1948 217
1953 214
1961 223
1971 163
1981 15
1991 38
2003 19

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Књига 1, Становништво, национална или етничка припадност, подаци по насељима, Републички завод за статистику, Београд, февруари 2003, -{ISBN 86-84433-00-9}-