Чукарка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Чукарка
Чукарка
албански Çukarka
село
Чукарка is located in Србија
Чукарка
Чукарка
Координати: 42°17′03″N 21°42′01″E / 42.28417° СГШ; 21.70028° ИГД / 42.28417; 21.70028
Држава Србија
ОкругПчињски округ
ОпштинаОпштина Прешево
Население (2002)
 • Вкупно512
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Повик. бр.017

Чукарка е село во Србија во општина Прешево во Пчињскиот округ. Се наоѓа јужно во Прешевската долина веднаш до српско-македонската граница и магистралниот пат Белград-Скопје.

Во селото постои џамија, српската црква Св. Ѓоргија, основно училиште и селски гробишта. Исто така има и воден резервоар, кое служи за снабдување на селото со вода.

Според пописот од 2002. селото имало 512 жители (според пописот од 1991 селото имало 526 жители).

Демографија[уреди | уреди извор]

Во селото Чукарка живеат 307 полнолетни жители, а просечната старост на населението изнесува 28,9 години (28,5 кај машките и 29,3 кај жените). Во селото има 105 домаќинства, а просечниот број на членови по домаќинство е 4,88.

Ова село е главно населено со Албанци (според пописот од 2002 година).

Српското население во селото ги слават Св. Петка, Св. Архангел и Св. Никола. Населението е доселено од 1924. до 1931. година од Ристовац кај Врање, Горна Пчиња и други места.

Статистички податоци[уреди | уреди извор]

Етнички состав според пописот во Србија од 2002 година[1]
Албанци
  
427 83,39%
Срби
  
85 16,60%
непознато
  
0 0,0%

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Књига 1, Становништво, национална или етничка припадност, подаци по насељима, Републички завод за статистику, Београд, февруари 2003, -{ISBN 86-84433-00-9}-