Букаревац

Од Википедија — слободната енциклопедија
Букаревац
Букаревац
албански Bukuroci
село
Букаревац is located in Србија
Букаревац
Букаревац
Координати: 42°20′05″N 21°42′34″E / 42.33472° СГШ; 21.70944° ИГД / 42.33472; 21.70944
Држава Србија
ОкругПчињски округ
ОпштинаОпштина Прешево
Население (2002)
 • Вкупно905
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Повик. бр.017

Букаревац е село во Србија во општина Прешево во Пчињскиот округ. Се наоѓа во близина на границата меѓу Србија и Македонија, каде гравитира длабоко кон кумановско-липковскиот регион.

Според пописот од 2002. селото имало 905 жители (според пописот од 1991 селото имало 630 жители).

Демографија[уреди | уреди извор]

Во Букаревац живее 550 полнолетни жители, а просечната старост изнесува 28,2 години (27 кај мажите и 29,5 кај жените). Во селото има 195 домаќинства, а просечниот број на членови по домаќинство е 4,64.

Ова село е во голем дел населено со Албанци (според пописот од 2002).

Етнички состав според пописот од 2002 во Србија[1]
Албанци
  
899 99,33%
непознато
  
6 0,66%
Етнички состав според пописот од 1961 во Србија
Албанци
  
423 95%
Срби
  
167 5%

Статистички податоци[уреди | уреди извор]

Година Жители
1948 457
1953 526
1961 597
1971 679
1981 672
1991 630
2003 1062

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Књига 1, Становништво, национална или етничка припадност, подаци по насељима, Републички завод за статистику, Београд, февруари 2003, -{ISBN 86-84433-00-9}-