Големи Дол

Од Википедија — слободната енциклопедија
Големи Дол
албански Golimidoli
Село
Големи Дол is located in Србија
Големи Дол
Големи Дол
Координати: 42°18′01″N 21°44′12″E / 42.30028° СГШ; 21.73667° ИГД / 42.30028; 21.73667
ДржаваСрбија
Население (2002)
 • Вкупно294
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Големи Дол е село во Пчињскиот округ во Општина Прешево, Србија. Се наоѓа на самата граница меѓу Србија и Македонија, и гравитира кон кумановско-липковскиот регион. Селото се наоѓа веднаш до автопатот Е75. Според пописот од 2002, селото имало 294 жители[1](според пописот од 1991, селото броело 383 жители).

Демографија[уреди | уреди извор]

Во Големи Дол живеат 180 полнолетни жители, а просечната старост ма населението изнесува 30,0 години (28,2 кај мажите и 32,1 кај жените). Во селото има 82 домаќинства, а просечниот број на членови по домаќинство е 3,59.

Ова село е во голем број населено со Албанци (според пописот од 2002 година, а во последните три пописи, забележан е пад во бројот на жители.

График промена на бројот на населението во текот на 20. век
Етнички состав според пописот од 2002.[2]
Албанци
  
266 90,47%
Срби
  
28 9,52%
непознато
  
0 0,0%

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Popis stanovništva, domaćinstava i Stanova 2002. Knjiga 1: Nacionalna ili etnička pripadnost po naseljima. Republika Srbija, Republički zavod za statistiku Beograd 2003. ISBN 86-84433-00-9
  2. Књига 1, Становништво, национална или етничка припадност, подаци по насељима, Републички завод за статистику, Београд, февруари 2003, -{ISBN 86-84433-00-9}-

Координати: 42°18′01″N 21°44′12″E / 42.30028° СГШ; 21.73667° ИГД / 42.30028; 21.73667