Буковац (Прешево)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Буковац
Буковац
албански Bukoci
село
Буковац is located in Србија
Буковац
Буковац
Координати: 42°21′38″N 21°38′55″E / 42.36056° СГШ; 21.64861° ИГД / 42.36056; 21.64861
Држава Србија
ОкругПчињски округ
ОпштинаОпштина Прешево
Население (2002)
 • Вкупно108
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Буковац е село во Србија во општина Прешево во Пчињскиот округ. Според пописот од 2002, селото имаше 108 жители.[1] (според пописот од 1991, селото имало 131 жител).

Демографија[уреди | уреди извор]

Во селото Буковац живеат 76 полнолетни жители, а просечната старост на населението изнесува 27,4 години (28,7 кај мажите и 26,3 кај жените). Во селото има 24 домаќинства, а просечниот број на членови по домаќинство е 4,50.

Населението во ова село е многу нехомогено.

График промена на бројот на чители во текот на 20. век
Етнички состав според Пописот од 2002 во Србија.[2]
Албанци
  
67 62,03%
непознато
  
41 37,96%

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Popis stanovništva, domaćinstava i Stanova 2002. Knjiga 1: Nacionalna ili etnička pripadnost po naseljima. Republika Srbija, Republički zavod za statistiku Beograd 2003. ISBN 86-84433-00-9
  2. Књига 1, Становништво, национална или етничка припадност, подаци по насељима, Републички завод за статистику, Београд, февруари 2003, -{ISBN 86-84433-00-9}-

Координати: 42°21′38″N 21°38′55″E / 42.36056° СГШ; 21.64861° ИГД / 42.36056; 21.64861