Депце

Од Википедија — слободната енциклопедија
Депце
албански Depca
село
Депце is located in Србија
Депце
Депце
Координати: 42°21′35″N 21°33′15″E / 42.35972° СГШ; 21.55417° ИГД / 42.35972; 21.55417
Држава Србија
ОкругПчињски Округ
ОпштинаОпштина Прешево
Население (2002)
 • Вкупно507
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Депце — село во Србија во општина Прешево во Пчињскиот Округ. Селото се наоѓа на самата административна граница меѓу Косово и Србија, во подножјето на Скопска Црна Гора. Селото е ридско-планинско, како и цела околина околу него. Според пописот од 2002, селото имаше 441 жител [1] (според пописот од 1991, селото имало 544 жители).

Демографија[уреди | уреди извор]

Во селото живеат 329 полнолетни жители, а просечната старост на населението изнесува 27,0 години (27,7 кај мажите и 26,4 кај жените). Во селото има 79 домаќинства, а просечниот број на членови по домаќинство е 5,58.

Ова село е во голем број населено со Албанци (според пописот од 2002 година), а во последните три пописи, е забележан пад во бројот на жители.

График промена во бројот на жители во текот на 20. век
Народносен според пописот од 2002 г.[2]
Албанци
  
423 95,91%
непознато
  
17 3,85%

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Popis stanovništva, domaćinstava i Stanova 2002. Knjiga 1: Nacionalna ili etnička pripadnost po naseljima. Republika Srbija, Republički zavod za statistiku Beograd 2003. ISBN 86-84433-00-9
  2. Књига 1, Становништво, национална или етничка припадност, подаци по насељима, Републички завод за статистику, Београд, февруари 2003, -{ISBN 86-84433-00-9}-

Координати: 42°21′38″N 21°38′55″E / 42.36056° СГШ; 21.64861° ИГД / 42.36056; 21.64861