Миратовац

Од Википедија — слободната енциклопедија
Миратовац
населено место
Миратовац is located in Србија
Миратовац
Миратовац
Координати: 42°15′34″N 21°39′49″E / 42.25944° СГШ; 21.66361° ИГД / 42.25944; 21.66361
Земја Србија
ОкругПчињски
ОпштинаПрешево
Население (2002)
 • Вкупно2.774
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Миратовац или Миратовецнаселено место во општината Прешево, Србија, во непоследна близина со македонската граница, каде од другата страна е селото Лојане. Населението брои 2.774 жители (2002).[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Попис становништва, домаћинстава и станова 2002. Књига 1: Национална или етничка припадност по насељима. Република Србија, Републички завод астатистику Београд 2003. ISBN 86-84433-00-9

Координати: 42°15′34″N 21°39′49″E / 42.25944° СГШ; 21.66361° ИГД / 42.25944; 21.66361