Илинце

Од Википедија — слободната енциклопедија
Илинце
село
Илинце is located in Србија
Илинце
Илинце
Координати: 42°21′16″N 21°35′43″E / 42.35444° СГШ; 21.59528° ИГД / 42.35444; 21.59528
Држава Србија
ОкругПчињски округ
ОпштинаОпштина Прешево
Население (2002)
 • Вкупно136
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Илинце — село во Србија во општина Прешево во Пчињскиот округ. Селото се наоѓа во Прешевската долина, веднаш до границата со Косово. Според пописот од 2002, селото имаше 136 жители [1] (според пописот од 1991, селото имало 155 жители). Селото е високопланинско и се наоѓа во Прешевскиот дел на Скопска Црна Гора.

Економија[уреди | уреди извор]

Населението главно се занимава со земјоделство и живинарство.

Демографија[уреди | уреди извор]

Во селото живеат 73 полнолетни жители, а просечната старост на населението изнесува 26 години (26,4 кај мажите и 25,5 кај жените). Во селото има 29 домаќинства, а просечниот број на членови по домаќинство е 4,69.

Ова село е во голем број населено со Албанци (според пописот од 2002 година). Селото има висока стапка на емиграција. Населението емигрира во Гњилане, Прешево, Куманово и Скопје.

График промене броја становника током 20. века
Етнички состав според пописот на население од 2002. во Србија[2]
Албанци
  
134 98,52%
Унгарци
  
2 1,47%
непознато
  
0 0,0%

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Popis stanovništva, domaćinstava i Stanova 2002. Knjiga 1: Nacionalna ili etnička pripadnost po naseljima. Republika Srbija, Republički zavod za statistiku Beograd 2003. ISBN 86-84433-00-9
  2. Књига 1, Становништво, национална или етничка припадност, подаци по насељима, Републички завод за статистику, Београд, февруари 2003, -{ISBN 86-84433-00-9}-

Координати: 42°21′38″N 21°38′55″E / 42.36056° СГШ; 21.64861° ИГД / 42.36056; 21.64861