Госпоѓинце

Од Википедија — слободната енциклопедија
Госпоѓинце
Госпођинце
албански Gosponica
Село
Госпоѓинце is located in Србија
Госпоѓинце
Госпоѓинце
Координати: 42°21′51″N 21°37′24″E / 42.36417° СГШ; 21.62333° ИГД / 42.36417; 21.62333
Држава Србија
Население (2002)
 • Вкупно41
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Госпоѓинце е село во Општина Прешево во Пчињскиот округ, Република Србија. Според пописот од 2002. селото имало 41 жител [1] (според пописот од 1991. селото имало 51 жител).

Демографија[уреди | уреди извор]

Во селото живеат 24 полнолетни жители, а просечната старост на населението е 23,1 години (21,8 кај мажите и 24,6 кај жените). Во селото има 8 домаќинства, а просечниот број на членови по домаќинство е 5,13.

Ова село е целосно населено со Албанци (според пописот од 2002 година), а во последните три пописи, е забележан пад во бројот на жители.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Popis stanovništva, domaćinstava i Stanova 2002. Knjiga 1: Nacionalna ili etnička pripadnost po naseljima. Republika Srbija, Republički zavod za statistiku Beograd 2003. ISBN 86-84433-00-9

Координати: 42°21′51″N 21°37′24″E / 42.36417° СГШ; 21.62333° ИГД / 42.36417; 21.62333