Буштрање (Прешево)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Буштрање
Буштрање
албански Bushtrani
село
Буштрање is located in Србија
Буштрање
Буштрање
Координати: 42°19′50″N 21°45′18″E / 42.33056° СГШ; 21.75500° ИГД / 42.33056; 21.75500
Држава Србија
ОкругПчињски округ
ОпштинаОпштина Прешево
Население (2002)
 • Вкупно872
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Повик. бр.017

Буштрање е село во Србија во општина Прешево во Пчињскиот округ. Се наоѓа во Прешевската долина веднаш до границата меѓу Србија и Македонија, каде гравитира длабоко кон кумановско-липковскиот регион. Месната заедница на селото се наоѓа во општина Прешево, на левата страна од главниот автопат на 5 км од градот. Во селото постои и селска амбуланта. Канцеларија на месна заедница не постои, додека терени за спорт и рекреација постојат.

Потребно е асфалтирање на патната мрежа во селото. Електрификацијата е на многу ниско ниво, додека уличното осветлување е многу слабо. Водоснабдувањето е на многу лошо ниво, се користат поединечни бунари. Направена е три километарска атмосферска канализација.

Постојат 50 телефонски приклучоци. Исто така во селото има и вештачко езеро чијшто потенцијал не е искористен на прав начин (постои иницијатива за мини централа и користување на езерото за наводнување на земјиштето во месната заедница). Во селото нема никакви полјоделски активности.

Според пописот од 2002. селото имало 872 жители (според пописот од 1991 селото имало 905 жители).

Демографија[уреди | уреди извор]

Во Буштрање живеат 535 полнолетни жители, а просечната старост изнесува 31,3 години (29,6 кај мажите и 32,9 кај жените). Во селото има 201 домаќинство, а просечниот број на членови по домаќинство е 4,34.

Ова село е главно населено со Албанци (според пописот од 2002), а во последните три пописи е забележан пад во бројот на жители. Токму и затоа голем дел од населението (203) оди на привремена работа во странство.

Српското население во селото го слават Св Ѓорѓи, Митровден, Св. Архангел, Св. Никола и Св. Андрија. Населението е староседелско и доселено во првата половина на 18. век од Црна Гора, кон средината на 19. век од околината на Бујановац и подоцна од Горна Пчиња.

Етнички состав според пописот од 2002 во Србија[1]
Албанци
  
682 78,21%
Срби
  
186 21,33%
други
  
2 0,22%
Етнички состав според пописот од 1961 во Србија
Албанци
  
424 %
Срби
  
455 %

Статистички податоци[уреди | уреди извор]

Година Жители
1948 804
1953 853
1961 899
1971 1022
1981 988
1991 905 (872)
2003 1073 (872)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Књига 1, Становништво, национална или етничка припадност, подаци по насељима, Републички завод за статистику, Београд, февруари 2003, -{ISBN 86-84433-00-9}-