Курбалија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Курбалија
албански Kurbalia
село
Курбалија is located in Србија
Курбалија
Курбалија
Координати: 42°18′35″N 21°36′05″E / 42.30972° СГШ; 21.60139° ИГД / 42.30972; 21.60139
Држава Србија
ОкругПчињски округ
ОпштинаОпштина Прешево
Население (2002)
 • Вкупно146
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Курбалија е село во Србија во општина Прешево во Пчињскиот округ. Селото се наоѓа во Прешевската долина, веднаш до границата со Косово и Македонија. Според пописот од 2002, селото имаше 146 жители [1] (според пописот од 1991, селото имало 184 жители). Селото е високопланинско и се наоѓа во Прешевскиот дел на Скопска Црна Гора.

Економија[уреди | уреди извор]

Населението главно се занимава со земјоделство и живинарство.

Демографија[уреди | уреди извор]

Во селото живеат 87 полнолетни жители, а просечната старост на населението изнесува 25,2 години (24,9 кај мажите и 25,5 кај жените). Во селото има 26 домаќинства, а просечниот број на членови по домаќинство е 5,62.

Ова село е во голем број населено со Албанци (според пописот од 2002 година).

График промена на бројот на населението во текот на 20. век
Етнички состав според пописот на население од 2002. во Србија[2]
Албанци
  
144 98,63%
непознато
  
1 0,68%

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Popis stanovništva, domaćinstava i Stanova 2002. Knjiga 1: Nacionalna ili etnička pripadnost po naseljima. Republika Srbija, Republički zavod za statistiku Beograd 2003. ISBN 86-84433-00-9
  2. Књига 1, Становништво, национална или етничка припадност, подаци по насељима, Републички завод за статистику, Београд, февруари 2003, -{ISBN 86-84433-00-9}-

Координати: 42°21′38″N 21°38′55″E / 42.36056° СГШ; 21.64861° ИГД / 42.36056; 21.64861