Боливар (венецуелска држава)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Боливар (Венецуела))
Прејди на: содржини, барај
Боливар
'
Сојузна држава
Знаме на Боливар
Знаме
Грб на Боливар
Грб
Гесло: нема
Химна: Химна на Боливар
Местоположба во Венецуела
Местоположба во Венецуела
Земја  Венецуела
Создадена 1901
Главен град Боливар
Управа
 • Управник Франсиско Ранхел (2004–2008)
Површина
 • Вкупна 238,000 км2
Ранг 1-ва
  &1000000000000002623999926.24% од земјата
Население (2007 est.)
 • Вкупно 1,534,800
 • Ранг 7-ма
  &100000000000000058700005.87% од земјата
Часовен појас UTC-04:30
ISO 3166 VE-F
Државно дрво Сарапија
(Diphysa punctata)
Мреж. место e-bolivar.gob.ve

Боливар (шпански: Estado Bolívar), е една од 23-те сојузни држави на Венецуела.

Главен град е Боливар.

Боливар има повшина од 238.000 км², а во 2007 имал 1.534.800 жители.

Интересни места[уреди | уреди извор]

Ангелските водопади

Општини[уреди | уреди извор]

Поглед на главниот град Боливар
 1. Карони (Гвајана)
 2. кедењо (Каисара дел Ориноко)
 3. Ел Калао (Ел Калао)
 4. Гран Сабана (Санта Елена де Уиарен)
 5. Ерес (Боливар)
 6. Падре Педро Чиен (Ел Палмар)
 7. Пиар (Упата)
 8. Раул Леони (Пијар)
 9. Роскио (Гвасипати)
 10. Сифонтес (Тумеремо)
 11. Сукре (Марипа)

Поврзано[уреди | уреди извор]