Битка кај Аламана

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Битка кај Аламана
Дел од the Грчка војна за независност
Battle of Alamana.jpg
Битка кај Аламана (1821). од Зографоу.
Датум април 1821
Место Термопили, Грција
Исход Османлиска победа
Завојувани страни
Greek Revolution flag.svg Грција Fictitious Ottoman flag 2.svg Османлиско Царство
Команданти и водачи
Атанасиос Диакос , Паноургиас Паноургиас , Јанис Диовоуниотис Омер Вриони
Сила
1,500 нередовни 9,000 војници
Жртви и загуби
непознато непознато

Битката кај Аламана се водела помеѓу Грците и Османлиите и претставува дел од Грчката војна за независност во април 1821 година.

Битка[уреди | уреди извор]

Омер Бриони, којшто бил командант на турската армија, со околу 800 војници се упатил кон Тесалија за да го задуши бунтот кој избувнал на Пелопонез. Атанасиос Диакос, Паноургиас Паноургиас и Јанис Диовоуниотис со своите чети, кои броеле околу 1500 востаници, зазеле позиција кај реката Аламана, во близина на Термопили.

Воениот напад на Омер Бриони го принудиле на Паноургиас Паноургиас и Јанис Диовоуниотис да се повлечат, додека пак Атанасиос Диакос останал сам. По неколку часа, неговата чета доживеала пораз.

Смртта на Диакос[уреди | уреди извор]

Во битката, Дијакос бил заробен и однесен кај Омер Вриони, каде бил застрелан во ногата. Бриони му понудил да стане офицер во неговата војска, на кое Диакос одговорил:

"Јас сум роден Грк и ќе умрам како Грк".

По ова, тој бил убиен.

Значење[уреди | уреди извор]

И покрај поразот на Грците, смртта на Диакос на грчката национална кауза и осигурила голем херој на кој дешешните Грци се гордеат.