Битка кај Лерна

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Битка кај Лерна
Дел од Грчка војна за независност
Датум 24 јуни 1825
Место Лерна, Грција
Исход Грчка победа
Завојувани страни
Flag of Greece (1821).svg грчки револуционери Egypt flag 1882.svg Египет
Команданти и водачи
Јоанис Макригијанис, Константинос Мавромихалис Ибрахим Паша
Сила
350 војници 5000 војници
Жртви и загуби
непознато 13

Битката на Лерна се одвила на 24 јуни 1825 година помеѓу египетските сили на Ибрахим Паша и грчките предводени од страна на Јоанис Макригијанис и Константинос Мавромихалис. Битката претставува дел од т.н. Грчка војна за независност, во која Грците издвојувале победа.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Finlay, pp. 78-79.