Битка кај Крпеница

Од Википедија — слободната енциклопедија
Битка кај Карпеница
Дел од Грчка војна за независност
Датум 8 август 1823
Место Крпеница, Грција
Исход Османлиска војна
Завојувани страни
Грција Грчки револуционери  Османлиско Царство
Команданти и водачи
Марко Бочвар  Махмуд II
Сила
450 13,000 војници
Жртви и загуби
под 10 1,000

Битката кај Крпеница — битка одржана во близина на денешниот град Крпеница (Карпениси) во Евританија, Грција на 8 август 1823 година помеѓу грчките сулиотски револуционери и Османлиите. Сулиотите (православни епирски албанци со грчка свест) биле предводени од страна на македонскиот револуционерен водач Марко Бочвар. Како краен победник излегле Османлиите и покрај тоа што имале околу 1.000 жртви.

Наводи[уреди | уреди извор]