Битка кај Скулени

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Битка кај Скулени
Дел од Грчка војна за независност
Датум 29 јуни 1821
Место Скулени, Молдавија
Исход Османлиска победа
Завојувани страни
Flag of Greece (1821).svg грчки востаници Flag of the Ottoman Empire (1453-1844).svg Османлиско Царство
Команданти и водачи
Георгакис Олимпиос Махмуд II
Сила
400-500 војници 5000 војници
Жртви и загуби
375 војници

Битката кај Скулени се водела помеѓу грчките сили на Филики Етерија и Османлиите и претставува дел од Грчката војна за независност на 29 јуни 1821 година. На чело на грчките востаници бил Гиоргакис Олимпиос а на османлиската Махмуд II[1].Оваа битка започнала неколку денови по Битката кај Драгашани. И во оваа битка, грците биле поразени.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Miller, p. 69.