Битка на Сфактерија (1825)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Битка кај Сфактерија (1825))
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Битка на Сфактерија
Дел од Грчка војна за независност
Датум 8 мај 1825
Место Сфактерија, Грција
Исход Египетска победа
Завојувани страни
Flag of Greece (1821).svg Грчки револуционери Egypt flag 1882.svg Египет
Команданти и водачи
Капетан Цамадос   Маврокордатос   Ibrahim Pasha of Egypt
Сила
Мал грчки контигент 1500 Арапи
Жртви и загуби
2 мртви, 8 повредени непознато

Битката на Сфактерија се одвила на 8 мај 1825 година на островот Сфактерија, Грција помеѓу египетските сили предводени од Ибрахим Паша и грчките сили предводени од Цамадос и Маврокордатос. Египетските сили им нанеле пораз на грчките. битката е дел од т.н. Грчка војна за независност.