Масакрот на Псара

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Разрушувањето на Псара)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Масакрот на Псара
Дел од the Грчка војна за независност
Gysis Nikolaos After the destruction of Psara.jpg
Датум 26 - 5 јули 1824
Место Псара, Грција
Исход Османлиска победа
Завојувани страни
Грција Грчкo население  Османлиско Царство
Команданти и водачи
Теодорос Колокотронис
Жртви и загуби
околу 7.000

Масакрот на Псара е настан во кој Османлиите извршиле масакар врз грчкото население на 5 јули 1824 година на островор Псара и претставува дел од Грчката војна за независност.[1][2]. Според Џорџ Финли, бројот на жртвите изнесувал околу 7.000 Грци.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Brewer, D. The Greek War of Independence: The Struggle for Freedom from Ottoman Oppression and the Birth of the Modern Greek Nation. Overlook Press, 2001, ISBN 1-58567-172-X, pp. 235-236.
  2. Gallica - French National Library
  3. Finlay, George. History of the Greek Revolution and the Reign of King Otho (edited by H.F. Tozer). Oxford: Clarendon Press, 1877 (Reprint: London 1971), ISBN 900834129, p. 152.