Прејди на содржината

Масакрот на Псара

Од Википедија — слободната енциклопедија
Масакрот на Псара
Дел од the Грчка војна за независност
Датум 26 - 5 јули 1824
Место Псара, Грција
Исход Османлиска победа
Завојувани страни
Грција Грчкo население  Османлиско Царство
Команданти и водачи
Теодорос Колокотронис
Жртви и загуби
околу 7.000

Масакрот на Псара е настан во кој Османлиите извршиле масакар врз грчкото население на 5 јули 1824 година на островор Псара и претставува дел од Грчката војна за независност.[1][2]. Според Џорџ Финли, бројот на жртвите изнесувал околу 7.000 Грци.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Brewer, D. The Greek War of Independence: The Struggle for Freedom from Ottoman Oppression and the Birth of the Modern Greek Nation. Overlook Press, 2001, ISBN 1-58567-172-X, pp. 235-236.
  2. Gallica - French National Library
  3. Finlay, George. History of the Greek Revolution and the Reign of King Otho (edited by H.F. Tozer). Oxford: Clarendon Press, 1877 (Reprint: London 1971), ISBN 900834129, p. 152.