Битка кај Василика

Од Википедија — слободната енциклопедија
Битка кај Василика
Дел од the Грчка војна за независност
Vasilika.jpg
Битка кај Василика (1821).
Датум 25 август 1821
Место Василика, Грција
Исход Грчка победа
Завојувани страни
Greek Revolution flag.svg Грчки револуционери Fictitious Ottoman flag 2.svg Османлиско Царство
Команданти и водачи
Greek Revolution flag.svg Одисеј Андроутсос Fictitious Ottoman flag 2.svg Бехрем Паша
Сила
800 4,000-8,000
Жртви и загуби
непознато непознато

Битката кај Василика се водела помеѓу Грците и Османлиите и претставува дел од Грчката војна за независност на 25 август 1821 година. На чело на грчките востаници бил Одисеј Андроутсос, наспроти османлиската на чие чело бил Бехрем Паша кој имал армија од околу 8.000 војници.

Наводи[уреди | уреди извор]