Битка кај Драгашани

Од Википедија — слободната енциклопедија
Битка кај Драгашани
Дел од Грчка војна за независност
Sacred band dragatsani battle.jpg
Датум 19 јуни 1821
Место Драгашани, Влашка
Исход Османлиска победа
Завојувани страни
Greek Revolution flag.svg Грчки бунтовници Fictitious Ottoman flag 2.svg Османлиско Царство
Команданти и водачи
Александарос Ипсилантис
Николас Ипсиланти

Битката кај Драгашани се водела помеѓу Грците и Османлиите и претставува дел од Грчката војна за независност на 19 јуни 1821 година. На чело на грчките востаници биле Александарос Ипсилантис и Николас Ипсиланти. Александрос сметал дека зад позициите на Грција ќе застане рускиот император Александар I. Сепак, тој не помогнал на востаниците и на Османлиите им било дадено зелено светло за задушување на бунтот.

Османлиите на крајот од битката излегле како победници.[1] И покрај неуспехот на револуцијата во Дунавските провинции, сепак востанието помогнало за започнување на поорганизирана војна против Османлиското Царство на Пелопонез и воведување во втората фаза од грчката револуција.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Miller, p. 68.
  2. Goldstein, p. 20.