Прејди на содржината

Артемиса (покраина)

Координати: 22°48′49″N 82°45′48″W / 22.81361° СГШ; 82.76333° ЗГД / 22.81361; -82.76333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Артемиса
Provincia de Artemisa
Покраина во Куба
ЗемјаКуба
Админ. центарАртемиса
Површина[1]
 • Вкупна4.004,27 км2 (154,606 ми2)
Најг. вис.&10000000000000699000000699 м
Население (31 дек 2010)[1]
 • Вкупно502.312
 • Густина1,3/км2 (3,2/ми2)
Час. појасEST (UTC-5)
Повик. бр.+53-47

Артемиса (шпански: Provincia de Artemisa) е една од двете нови покраини на Куба, создадени на почетокот на 2011 г. со подвојување на покраината Хавана.[2][3][4]

Најголем град и општина на поранешната покраина Хавана бил Артемиса. Новооснованата покраина се состои од 8 западни општини на покраината Хавана и 3 источни општини од соседната покраина Пинар дел Рио (Баија Онда, Канделарија и Сан Кристобал). Главен и најголем град на покраината е Артемиса (44.000 жит.).

Новата покраина е поголема само од градот Хавана и покраината Мајабеке, но има поголемо население од други четири. Исто така таа е најгусто населена, по градовите Хавана и Сантјаго де Куба.

Стопанството е мешано: се одгледуваат земјоделски култури како овошјето, компирот, оризот, раноградинарските производи, шеќерната трска), а индустриските капацитети се посветени на производство на градежни материјали (две цементарници), преработка на прехранбени производи и производство на електрична енергија. Од особена важност е пристанишниот град Мариел на северниот брег. Во покраината е сместена и главната база на воздухопловните сили (во Сан Антонио де лос Бањос), западната база на морнарицата (во заливот Кабањас) и воената академија „Антонио Масео“ во Кајмито.

Општини[уреди | уреди извор]

Карта на покраината Артемиса. Со темножолто се претставени општините што порано ѝ припаѓале на покраината Пинар дел Рио
Патна карта на покраината Артемиса
Општина Површина (км²) Население
Алкизар 194,36 32.501
Артемиса 688,7 82.917
Баија Онда 784,14 45.124
Баута 155,13 48.024
Гванахај 110,26 28.750
Гвира де Мелена 199,22 39.821
Кајмито 239,4 39.304
Канделарија 301,42 20.283
Мариел 270,85 44.786
Сан Антонио де лос Бањос 126,37 49.942
Сан Кристобал 934,4 70.940
Вкупно 4.004,27 502.392

Извор: Државни статистики за 2010 г.[5]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Lugar que ocupa el territorio según la superficie y la población“ (PDF). Una MIRADA a Cuba. Oficina Nacional de Estadísticas. Cuba. 2010.
  2. La racionalidad como premisa- Periódico Granma
  3. Proponen en Pleno del Partido dos nuevas provincias cubanas: Artemisa y Mayabeque (+ Infografía) - Cubadebate
  4. ¿Por qué Artemisa y Mayabeque?
  5. Mejor atención al pueblo y más funcionalDiario Granma

22°48′49″N 82°45′48″W / 22.81361° СГШ; 82.76333° ЗГД / 22.81361; -82.76333