Олгин (покраина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Олгин
Provincia de Holguín
Покраина во Куба
ЗемјаКуба
Админ. центарОлгин
Површина[1]
 • Вкупна9.209,71 км2 (355,589 ми2)
Население (2022)[1]
 • Вкупно1,098,275
 • Густина0/км2 (0/ми2)
Часовен појасEST (UTC-5)
Повик. бр.+53-024
Мреж. местоholguin.cu

Олгин (шпански: Provincia de Holguín) е една од покраините во Куба, втора по населеност, по градот-покраина Хавана. Се наоѓа во југоисточниот дел на земјата. Поважни градови се Олгин (главниот град), Банес, Антилја, Мајари и Моа.

Населението брои малку над еден милион жители. Зафаќа површина од 9.300 км², од кои 25% отпаѓаат на шуми.

Историја[уреди | уреди извор]

Кристофер Колумбо допловил тука на 27 октомври 1492. Потем тој рекол дека ова е „најубавата земја која човечки очи имаат видено“.

Покраината Олгин била создадена во 1978 год., по одделувањето од регионот Ориенте.

Познати личности[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Како и најголемиуот дел од земјата, стопанството во Олгин се заснова на шеќерна трска, но рударството, пченката и кафето се исто така важни гранки.

Во Моа има огромна фабрика за обработка на кобалт со терминали за испорака, која била изградена со помош од странство, која во главен дел дошла од Канада. Во покраината има и многу индустриски капацитети за обработка и на хром, никел, железо и челик.

Од неодамна во покраината почнат е и развојот на туризмот и постојат бројни хотели околу Гвардалавака.

Општини[уреди | уреди извор]

Црквата Св. Јосиф (Сан Хосе) во Олгин
Споменик на Кристофер Колумбо во Гвардалавака

Олгин е поделен на 14 општини:

Општина Население
(2004)
Површина
(км²)
Местоположба
Антилја &1000000000001222200000012.222 &10000000000000100000000100 20°50′55″N 75°45′9″W / 20.84861° СГШ; 75.75250° ЗГД / 20.84861; -75.75250 (Антилја)
Багванос &1000000000005285400000052.854 &10000000000000806000000806 20°45′47″N 76°01′46″W / 20.76306° СГШ; 76.02944° ЗГД / 20.76306; -76.02944 (Багванос)
Банес &1000000000008127400000081.274 &10000000000000781000000781 20°58′12″N 75°42′41″W / 20.97000° СГШ; 75.71139° ЗГД / 20.97000; -75.71139 (Банес)
Какокум &1000000000004262300000042.623 &10000000000000661000000661 20°44′38″N 76°19′27″W / 20.74389° СГШ; 76.32417° ЗГД / 20.74389; -76.32417 (Какокум)
Калихто Гарсија &1000000000005786700000057.867 &10000000000000617000000617 20°51′15″N 76°36′7″W / 20.85417° СГШ; 76.60194° ЗГД / 20.85417; -76.60194 (Калихто Гарсија)
Квето &1000000000003450300000034.503 &10000000000000326000000326 20°38′54″N 75°55′54″W / 20.64833° СГШ; 75.93167° ЗГД / 20.64833; -75.93167 (Квето)
Мајари &10000000000105505000000105.505 &100000000000013070000001.307 20°39′34″N 75°40′40″W / 20.65944° СГШ; 75.67778° ЗГД / 20.65944; -75.67778 (Мајари)
Моа &1000000000007107900000071.079 &10000000000000730000000730 20°38′24″N 74°55′3″W / 20.64000° СГШ; 74.91750° ЗГД / 20.64000; -74.91750 (Моа)
Олгин &10000000000326740000000326.740 &10000000000000666000000666 20°53′20″N 76°15′26″W / 20.88889° СГШ; 76.25722° ЗГД / 20.88889; -76.25722 (Олгин)
Рафаел Фрејре &1000000000005008000000050.080 &10000000000000620000000620 21°01′42″N 75°59′47″W / 21.02833° СГШ; 75.99639° ЗГД / 21.02833; -75.99639 (Рафаел Фрејре)
Сагва де Танамо &1000000000005201300000052.013 &10000000000000704000000704 20°35′10″N 75°14′30″W / 20.58611° СГШ; 75.24167° ЗГД / 20.58611; -75.24167 (Сагва де Танамо)
Урбано Норис &1000000000004389200000043.892 &10000000000000846000000846 20°36′5″N 76°07′57″W / 20.60139° СГШ; 76.13250° ЗГД / 20.60139; -76.13250 (Урбано Норис)
Франк Паис &1000000000002562100000025.621 &10000000000000510000000510 20°39′53″N 75°16′53″W / 20.66472° СГШ; 75.28139° ЗГД / 20.66472; -75.28139 (Франк Паис)
Хибара &1000000000007281000000072.810 &10000000000000630000000630 21°06′26″N 76°08′12″W / 21.10722° СГШ; 76.13667° ЗГД / 21.10722; -76.13667 (Хибара)

Извор: Население од пописот во 2004 г.[2] Површина според општинската прераспределба од 1976 г.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Lugar que ocupa el territorio según la superficie y la población“ (PDF). Una MIRADA a Cuba. Oficina Nacional de Estadísticas. Cuba. 2010.
  2. Atenas.cu (2004). „Трендови на населението во 2004 г. по покраини и општини“. Архивирано од изворникот на 2007-09-27. Посетено на 2 октомври 2007. (шпански)
  3. Statoids (2003). „Општини во Куба“. Посетено на 6 октомври 2007. (англиски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]