Пинар дел Рио (покраина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Pinar del Río Province
Provincia de Pinar del Río
Покраина во Куба
ЗемјаКуба
Админ. центарПинар дел Рио
Површина[1]
 • Вкупна8.884,51 км2 (343,033 ми2)
Население (31 дек 2010)[1]
 • Вкупно592.851
 • Густина0,67/км2 (1,7/ми2)
Часовен појасEST (UTC-5)
Повик. бр.+53-48
Мреж. местоpinar.cu
Тутуново поле во Пинар дел Рио

Пинар дел Рио (шпански: Provincia de Pinar del Río) е една од покраините во Куба. Се наоѓа на западниот крај на островот Куба.

Во покраината се наоѓа еден од трите главни планински венци во земјата, Кордиљера де Гванигванико, поделен источно на Сиера дел Росарио и западно Сиера де лос Органос. Овој пејзаж се одликува со стрми падини од варовник и рамни, плодни долини.

Речиси целото стопанство во покраината се состои од одгледување на тутун кој претставува 70% од тутунот за пури во Куба, кој е високоценет во странство. Најдобриот тутун кој се користи за поскапи марки на пури, расте во рамнината Сан Хуан и Мартинез.

Општини[уреди | уреди извор]

Долината Вињалес со нејзините кубести моготи
Општина Население
(2004)
Површина
(км²)
Местоположба
Вињалес &1000000000002712900000027.129 &10000000000000704000000704 22°36′55″N 83°42′57″W / 22.61528° СГШ; 83.71583° ЗГД / 22.61528; -83.71583 (Вињалес)
Гване &1000000000003589300000035.893 &10000000000000717000000717 22°12′2″N 84°05′1″W / 22.20056° СГШ; 84.08361° ЗГД / 22.20056; -84.08361 (Гване)
Консоласион дел Сур &1000000000008750000000087.500 &100000000000011120000001.112 22°30′0″N 83°30′55″W / 22.50000° СГШ; 83.51528° ЗГД / 22.50000; -83.51528 (Консоласион дел Сур)
Ла Палма &1000000000003542600000035.426 &10000000000000621000000621 22°45′22″N 83°33′12″W / 22.75611° СГШ; 83.55333° ЗГД / 22.75611; -83.55333 (Ла Палма)
Лос Паласиос &1000000000003895000000038.950 &10000000000000786000000786 22°34′57″N 83°14′56″W / 22.58250° СГШ; 83.24889° ЗГД / 22.58250; -83.24889 (Лос Паласиос)
Мантуа &1000000000002606500000026.065 &10000000000000915000000915 22°17′27″N 84°17′14″W / 22.29083° СГШ; 84.28722° ЗГД / 22.29083; -84.28722 (Мантуа)
Минас де Матаамбре &1000000000003441900000034.419 &10000000000000858000000858 22°34′57″N 83°56′57″W / 22.58250° СГШ; 83.94917° ЗГД / 22.58250; -83.94917 (Минас де Матаамбре)
Пинар дел Рио &10000000000190532000000190.532 &10000000000000708000000708 22°25′33″N 83°41′18″W / 22.42583° СГШ; 83.68833° ЗГД / 22.42583; -83.68833 (Пинар дел Рио)
Сан Луис &1000000000003408500000034.085 &10000000000000765000000765 22°16′59″N 83°46′4″W / 22.28306° СГШ; 83.76778° ЗГД / 22.28306; -83.76778 (Сан Луис)
Сан Хуан и Мартинез &1000000000004506100000045.061 &10000000000000409000000409 22°16′0″N 83°50′2″W / 22.26667° СГШ; 83.83389° ЗГД / 22.26667; -83.83389 (Сан Хуан и Мартинез)
Сандино &1000000000003924500000039.245 &100000000000017180000001.718 22°04′52″N 84°13′18″W / 22.08111° СГШ; 84.22167° ЗГД / 22.08111; -84.22167 (Сандино)

Извор: Население од пописот во 2004 г.[2] Површина според општинската прераспределба од 1976 г.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Lugar que ocupa el territorio según la superficie y la población“ (PDF). Una MIRADA a Cuba. Oficina Nacional de Estadísticas. Cuba. 2010.
  2. Atenas.cu (2004). „Трендови на населението во 2004 г. по покраини и општини“. Архивирано од изворникот на 2007-09-27. Посетено на 2 октомври 2007. (шпански)
  3. Statoids (2003). „Општини во Куба“. Посетено на 6 октомври 2007. (англиски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]