Матансас (покраина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Матансас
Provincia de Matanzas
Покраина во Куба
ЗемјаКуба
Админ. центарМатансас
Површина[1]
 • Вкупна11.798,02 км2 (455,524 ми2)
Население (31 дек 2010)[1]
 • Вкупно690.113
 • Густина0,58/км2 (1,5/ми2)
Часовен појасEST (UTC-5)
Повик. бр.+53-52
Мреж. местоПокраински портал

Матансас (шпански: Provincia de Matanzas) е покраина во Куба. Поголеми градови се Карденас, Ховелјанос и главниот град Матансас. Одморалишниот град Варадеро исто така се наоѓа во оваа покраина.

Оваа е втора покраина по големина во Куба. Покраината е главно рамна, со највисоката точка (Пан де Матансас) на само 380 m надморска височина.

Северното крајбрежје има бројни мали атоли, честак и мангрови близу водата.

Јужното крајбрежје е едно од најпосебните места во Куба: тука има огромно мочуриште, Сиенага де Запата које се поротега ширум јужниот дел на покраината и истоимениот полуостров. Источно од полустровот се наоѓа Заливот на свињите, местото на неуспешната инвазија поддржана од САД.

Ова е една од најиндустријализираните покраини во Куба, со нафтени извори, рафинерии, објекти за супертанкери, и 21 шеќерана за обработка на шеќерната трска која се одгледува во покраината.

Општини[уреди | уреди извор]

Покраината Матансас има 13 општини. На крајот на 2010 г. е укината општината Варадеро, со припојување на нејзината територија кон општината Карденас. Дотогаш имала вкупно 14 општини.

Општини Население
(2004)
Површина
(км²)
Местоположба
Калимете &1000000000002973600000029.736 &10000000000000958000000958 22°32′2″N 80°54′35″W / 22.53389° СГШ; 80.90972° ЗГД / 22.53389; -80.90972 (Калимете)
Карденас &10000000000103087000000103.087 &10000000000000566000000566 23°02′34″N 81°12′13″W / 23.04278° СГШ; 81.20361° ЗГД / 23.04278; -81.20361 (Карденас)
Колон &1000000000007157900000071.579 &10000000000000597000000597 22°43′21″N 80°54′23″W / 22.72250° СГШ; 80.90639° ЗГД / 22.72250; -80.90639 (Колон)
Лимонар &1000000000002542100000025.421 &10000000000000449000000449 22°57′22″N 81°24′31″W / 22.95611° СГШ; 81.40861° ЗГД / 22.95611; -81.40861 (Лимонар)
Лос Арабос &1000000000002570200000025.702 &10000000000000762000000762 22°44′24″N 80°42′57″W / 22.74000° СГШ; 80.71583° ЗГД / 22.74000; -80.71583 (Лос Арабос)
Марти &1000000000002347500000023.475 &100000000000010700000001.070 22°57′9″N 80°55′0″W / 22.95250° СГШ; 80.91667° ЗГД / 22.95250; -80.91667 (Марти)
Матансас &10000000000143706000000143.706 &10000000000000317000000317 23°03′5″N 81°34′30″W / 23.05139° СГШ; 81.57500° ЗГД / 23.05139; -81.57500 (Матансас)
Педро Бетанкур &1000000000003221800000032.218 &10000000000000388000000388 22°43′50″N 81°17′27″W / 22.73056° СГШ; 81.29083° ЗГД / 22.73056; -81.29083 (Педро Бетанкур)
Перико &1000000000003114700000031.147 &10000000000000278000000278 22°46′31″N 81°00′54″W / 22.77528° СГШ; 81.01500° ЗГД / 22.77528; -81.01500 (Перико)
Сиенага де Запата (Плаја Ларга) &100000000000087500000008.750 &100000000000043200000004.320 22°17′17″N 81°11′51″W / 22.28806° СГШ; 81.19750° ЗГД / 22.28806; -81.19750 (Плаја Ларга)
Унион де Рејес &1000000000004002200000040.022 &10000000000000856000000856 22°48′2″N 81°32′13″W / 22.80056° СГШ; 81.53694° ЗГД / 22.80056; -81.53694 (Унион де Рејес)
Хагвеј Гранде &1000000000005777100000057.771 &10000000000000882000000882 22°31′46″N 81°07′57″W / 22.52944° СГШ; 81.13250° ЗГД / 22.52944; -81.13250 (Хагвеј Гранде)
Ховелјанос &1000000000005868500000058.685 &10000000000000505000000505 22°48′38″N 81°11′52″W / 22.81056° СГШ; 81.19778° ЗГД / 22.81056; -81.19778 (Ховелјанос)

Извор: Население од пописот во 2004 г.[2] Површина според општинската прераспределба од 1976 г.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Lugar que ocupa el territorio según la superficie y la población“ (PDF). Una MIRADA a Cuba. Oficina Nacional de Estadísticas. Cuba. 2010.
  2. Atenas.cu (2004). „Трендови на населението во 2004 г. по покраини и општини“. Архивирано од изворникот на 2007-09-27. Посетено на 2 октомври 2007. (шпански)
  3. Statoids (2003). „Општини во Куба“. Посетено на 6 октомври 2007. (англиски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]