Пинар дел Рио

Од Википедија — слободната енциклопедија
Местоположбата на Пинар дел Рио

Пинар дел Рио (шпански: Pinar del Río) е град во Куба. Главен град е на покраината Пинар дел Рио.

Градот е сместен во главниот тутунски регион и е центар на производството на пури.

Жителите се нарекуваат Пинарењос (Pinareños).

  • Површина: 70.7 км² (град); 691,12км² (општина)
  • Население: 189,221 (вкупно); 152.200 (град); 30.417 (околија)
  • Густина: 270,4 /км²
  • Соседства: Ла Кончита, Ла Колома, Брионес Монтото, Лас Овас.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 22°24′44″N, 83°40′19″W