Вуелта Абахо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Вуелта Абахо (шпански: Vuelta Abajo или Vueltabajo) е округ во провинцијата Пинар дел Рио во Куба. Се наоѓа на западниот дел од островот, на јужниот дел од планините Органос. Тука се произведсуваат огромни количества тутун, главно за пури. Самото име „Вуелта Абахо“ може да се однесува за тутун со врвен квалитет од било кое место во Пинар дел Рио. Тутунската индустрија во ова место датира од 1830. Самиот округ е долг 140 km, а широк 16 km.

Поврзано[уреди | уреди извор]