Сантјаго де Куба (покраина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Сантјаго де Куба
Provincia de Santiago de Cuba
Покраина во Куба
Santiago de Cuba in Cuba.svg
Земја Куба
Админ. центар Сантјаго де Куба
Површина[1]
 • Вкупна 6.234,16 km2 (240,702 sq mi)
Население (31 дек 2010)[1]
 • Вкупно 1.047.015
 • Густина 1.7/km2 (4.3/sq mi)
Часовен појас EST (UTC-5)
Повик. бр. +53-226

Сантјаго де Куба (шпански: Provincia de Santiago de Cuba) — втората покраина по број на жители во Куба. Во неа живеат околу 1,2 милиони луѓе; најголемиот град, Сантјаго де Куба (554.000) е главен административен центар. Други поголеми градови се Палма Соријано (125.000), Контрамаестре (88.000), Мајари Ариба (80.000), Сан Луис (65.000) и Сонго-ла Маја (50.000).

Покраината е богата со прородни ресурси како железо и никел. Меѓутоа стопанството е главно земјоделско, со големи плантажи на банани, какао и кафе ширум нејзините пространства. Околу главниот град индустријата е во подем, а исто така и туризмот. Природната убавина на овие краишта привлекуваат многу туристи од КУба и од светот.

Во покраината Сантјаго де Куба се случиле многу битки, во војната за независност, како и во Кубанската револуција (1959), каде голем дел од герилските борби се одвивале по планините.


Општини[уреди | уреди извор]

Општина Население
(2004)
Површина
(км²)
Местоположба
Гвама (Чивирико) &1000000000003551600000035.516 &10000000000000965000000965 19°58′34″ СГШ 76°24′35″ ЗГД / 
Контрамаестре &10000000000101832000000101.832 &10000000000006103000000610,3 20°18′00″ СГШ 76°15′02″ ЗГД / 
Мелја &1000000000003366700000033.667 &10000000000003352000000335,2 20°22′10″ СГШ 75°54′39″ ЗГД / 
Палма Соријано &10000000000124585000000124.585 &10000000000008458000000845,8 20°12′51″ СГШ 75°59′30″ ЗГД / 
Сан Луис &1000000000008849600000088.496 &10000000000000765000000765 20°11′17″ СГШ 75°50′55″ ЗГД / 
Сантјаго де Куба &10000000000472255000000472.255 &100000000000102380000001.023,8 20°02′25″ СГШ 75°48′53″ ЗГД / 
Сегундо Френте (Мајари Ариба) &1000000000004088500000040.885 &10000000000000540000000540 20°24′43″ СГШ 75°31′43″ ЗГД / 
Сонго-Ла Маја &10000000000100287000000100.287 &10000000000000721000000721 20°10′24″ СГШ 75°38′46″ ЗГД / 
Терсер Френте (Крусе де лос Бањос) &1000000000003045700000030.457 &10000000000000364000000364 20°10′19″ СГШ 76°19′38″ ЗГД / 

Извор: Население од пописот во 2004 г.[2] Површина според општинската прераспределба од 1976 г.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Lugar que ocupa el territorio según la superficie y la población“. Una MIRADA a Cuba. Oficina Nacional de Estadísticas. Cuba. 2010. http://www.one.cu/publicaciones/08informacion/2010unamiradaacuba/03Cuba.pdf. 
  2. Atenas.cu (2004). „Трендови на населението во 2004 г. по покраини и општини“. архивирано од изворникот на 27 септември 2007 г.. http://web.archive.org/web/20070927111826/http://www.atenas.inf.cu/todo/Estadisticas/TABLA+No_3balance.htm. посет. 2 октомври 2007 г.  (шпански)
  3. Statoids (јули 2003). „Општини во Куба“. http://www.statoids.com/ycu.html. посет. 6 октомври 2007 г.  (англиски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]