Лас Тунас (покраина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лас Тунас
Provincia de Las Tunas
Покраина во Куба
ЗемјаКуба
Админ. центарЛас Тунас
Површина[1]
 • Вкупна6.595,25 км2 (254,644 ми2)
Население (31 дек 2010)[1]
 • Вкупно536.027
 • Густина0,81/км2 (2,1/ми2)
Часовен појасEST (UTC-5)
Повик. бр.+53-31

Лас Тунас (шпански: Provincia de Las Tunas) е покраина во Куба. Поголеми градови се Пуерто Падре и Амансио, како и главниот град Лас Тунас (познат и како Викторија де Лас Тунас или само Туна).

Покраината е создадена во 1978 год., года била одвоена од регионот Ориенте.

Јужното крабрежје кај Гваканајопскиот Залив, е мочурливо и се одликува со мангрови. Во овие влажни предели се одгледува шеќерна трска бидејќи климата е погодна за таа култура.

Во покраината се пасат и говеда. Викторија де Лас Тунас бил мал пазарен град кога со пределбата на државата (1975), почнала голема програма за модернизација и развој, како и поврзување на градот со пат до Хавана.

Општини[уреди | уреди извор]

Општини Население
(2004)
Површина
(км²)
Местоположба
Амансио &1000000000004152300000041.523 &10000000000000857000000857 20°49′11″N 77°35′3″W / 20.81972° СГШ; 77.58417° ЗГД / 20.81972; -77.58417 (Амансио)
Коломбија &1000000000003294200000032.942 &10000000000000563000000563 20°59′27″N 77°24′57″W / 20.99083° СГШ; 77.41583° ЗГД / 20.99083; -77.41583 (Коломбија)
Лас Тунас &10000000000187438000000187.438 &10000000000000891000000891 20°57′36″N 76°57′16″W / 20.96000° СГШ; 76.95444° ЗГД / 20.96000; -76.95444 (Лас Тунас)
Манати &1000000000003357300000033.573 &10000000000000953000000953 21°18′53″N 76°56′15″W / 21.31472° СГШ; 76.93750° ЗГД / 21.31472; -76.93750 (Манати)
Махибакоа (Калихто) &1000000000004026400000040.264 &10000000000000621000000621 20°55′2″N 76°52′34″W / 20.91722° СГШ; 76.87611° ЗГД / 20.91722; -76.87611 (Калихто)
Пуерто Падре &1000000000009370500000093.705 &100000000000011780000001.178 21°11′43″N 76°36′5″W / 21.19528° СГШ; 76.60139° ЗГД / 21.19528; -76.60139 (Пуерто Падре)
Хесус Менендез &1000000000005100200000051.002 &10000000000000638000000638 21°09′49″N 76°28′38″W / 21.16361° СГШ; 76.47722° ЗГД / 21.16361; -76.47722 (Хесус Менендез)
Хобабо &1000000000004940300000049.403 &10000000000000884000000884 20°54′29″N 77°16′59″W / 20.90806° СГШ; 77.28306° ЗГД / 20.90806; -77.28306 (Хобабо)

Извор: Население од пописот во 2004 г.[2] Површина според општинската прераспределба од 1976 г.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Lugar que ocupa el territorio según la superficie y la población“ (PDF). Una MIRADA a Cuba. Oficina Nacional de Estadísticas. Cuba. 2010.
  2. Atenas.cu (2004). „Трендови на населението во 2004 г. по покраини и општини“. Архивирано од изворникот на 2007-09-27. Посетено на 2 октомври 2007. (шпански)
  3. Statoids (2003). „Општини во Куба“. Посетено на 6 октомври 2007. (англиски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]