Сиенфуегос (покраина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Сиенфуегос
Provincia de Cienfuegos
Покраина во Куба
Cienfuegos in Cuba.svg
CountryКуба
Админ. центарСиенфуегос
Површина[1]
 • Вкупна4.186,60 km2 (161,650 sq mi)
Население (31 дек 2010)[1]
 • Вкупно405.481
 • Густина0.97/km2 (2.5/sq mi)
Часовен појасEST (UTC-5)
Повик. бр.+53-43

Сиенфуегос (шпански: Provincia de Cienfuegos) е една од покраините во Куба. Главниот град на покраината се нарекува Сиенфуегос и е основан од француските колонисти во 1819 година.

Сиенфуегос е најмалата покраина во Куба. Со исклучок на Сиера де Ескамбреј, економијата на Сиенфуегос зависи скоро целосно од одгледувањето и производството на шеќер. Шеќерните мелници и плантажите со шеќерна трска изобилуваат во оваа покраина.

Покраините Сиенфуегос, Санкти Спиритус и Виља Клара некогаш биле дел од покраината Санта Клара.

Општини[уреди | уреди извор]

Општина Население
(2004)
Површина
(км²)
Местоположба
Абреус &1000000000003033000000030.330 &10000000000000564000000564 22°16′50″N 80°34′4″W / 22.28056°СГШ 80.56778°ЗГД / 22.28056; -80.56778 (Абреус)
Агвада де Пасахерос &1000000000003168700000031.687 &10000000000000680000000680 22°23′5″N 80°50′46″W / 22.38472°СГШ 80.84611°ЗГД / 22.38472; -80.84611 (Агвада де Пасахерос)
Крусес &1000000000003213900000032.139 &10000000000000198000000198 22°20′32″N 80°16′34″W / 22.34222°СГШ 80.27611°ЗГД / 22.34222; -80.27611 (Крусес)
Куманајагва &1000000000005143500000051.435 &100000000000010990000001.099 22°09′9″N 80°12′4″W / 22.15250°СГШ 80.20111°ЗГД / 22.15250; -80.20111 (Куманајагва)
Лахас &1000000000002260200000022.602 &10000000000000430000000430 22°24′59″N 80°17′26″W / 22.41639°СГШ 80.29056°ЗГД / 22.41639; -80.29056 (Лахас)
Палмира &1000000000003315300000033.153 &10000000000000318000000318 22°14′40″N 80°23′39″W / 22.24444°СГШ 80.39417°ЗГД / 22.24444; -80.39417 (Палмира)
Родас &1000000000003347700000033.477 &10000000000000552000000552 22°20′34″N 80°33′19″W / 22.34278°СГШ 80.55528°ЗГД / 22.34278; -80.55528 (Родас)
Сиенфуегос &10000000000163824000000163.824 &10000000000000333000000333 22°08′45″N 80°26′11″W / 22.14583°СГШ 80.43639°ЗГД / 22.14583; -80.43639 (Сиенфуегос)

Извор: Население од пописот во 2004 г.[2] Површина според општинската прераспределба од 1976 г.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Lugar que ocupa el territorio según la superficie y la población“. Una MIRADA a Cuba. Oficina Nacional de Estadísticas. Cuba. 2010. http://www.one.cu/publicaciones/08informacion/2010unamiradaacuba/03Cuba.pdf. 
  2. Atenas.cu (2004). „Трендови на населението во 2004 г. по покраини и општини“. архивирано од изворникот на 27 септември 2007 г.. http://web.archive.org/web/20070927111826/http://www.atenas.inf.cu/todo/Estadisticas/TABLA+No_3balance.htm. посет. 2 октомври 2007 г.  (шпански)
  3. Statoids (јули 2003). „Општини во Куба“. http://www.statoids.com/ycu.html. посет. 6 октомври 2007 г.  (англиски)

Поврзано[уреди | уреди извор]