Санкти Спиритус (покраина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Санкти Спиритус
Provincia de Sancti Spíritus
Покраина во Куба
ЗемјаКуба
Админ. центарСанкти Спиритус
Површина[1]
 • Вкупна6.779,81 км2 (261,770 ми2)
Население (31 дек 2010)[1]
 • Вкупно465.468
 • Густина0,69/км2 (1,8/ми2)
Часовен појасEST (UTC-5)
Повик. бр.+53-41

Санкти Спиритус (шпански: Provincia de Sancti Spíritus) е една од покраините во Куба. Главен град е Санкти Спиритус. Друг град од поголема важност е Тринидад.

Јужното крајбрежје на покраината е рамно, но западниот дел е планински. На југоисток се наоѓаат бројни ризофори и мочуришта.

Во оваа покраиниа се наоѓа најголемиот вештачки резервоар во Куба, наречен Ембалсе Заза.

Туризмот е голема стопанска гранка во покраината, кој се случува околу Тринидад, град кој му припаѓа на Светското културно наследство со дузини колонијалн згради (и речиси без архитектура од XX век) кои датираат од шпанската хегемонија во 1500-тите. Како речиси цела Куба, шеќерната трска и говедата се важни за стопанството. Тука во извесна мера се одгледуваат и тутун и ориз.

Во XVII век, холандски и британски пирати пробале да ја заземат оваа територија, но биле неуспешни, бидејќи шпанскиот гарнизон постојано ги одвраќал. Од 1660 до 1680, Тринидад бил преполн со пирати од Јамајка и Тортуга, и на двапати тие го срамниле градот со земја.

Покраините Сиенфуегос, Санкти Спиритус и Виља Клара биле дел од некогашната покраина Санта Клара.

Општини[уреди | уреди извор]

Општина Население
(2004)
Површина
(км²)
Местоположба
Јагвахај &1000000000005893800000058.938 &100000000000010320000001.032 22°19′50″N 79°14′13″W / 22.33056° СГШ; 79.23694° ЗГД / 22.33056; -79.23694 (Јагвахај)
Кабајгван &1000000000006722400000067.224 &10000000000000597000000597 22°05′2″N 79°29′43″W / 22.08389° СГШ; 79.49528° ЗГД / 22.08389; -79.49528 (Кабајгван)
Ла Сјерпе &1000000000001693700000016.937 &100000000000010350000001.035 21°45′39″N 79°14′36″W / 21.76083° СГШ; 79.24333° ЗГД / 21.76083; -79.24333 (Ла Сјерпе)
Санкти Спиритус &10000000000133843000000133.843 &100000000000011510000001.151 21°56′3″N 79°26′37″W / 21.93417° СГШ; 79.44361° ЗГД / 21.93417; -79.44361 (Санкти Спиритус)
Тагваско &1000000000003636500000036.365 &10000000000000518000000518 22°00′19″N 79°15′54″W / 22.00528° СГШ; 79.26500° ЗГД / 22.00528; -79.26500 (Тагваско)
Тринидад &1000000000007346600000073.466 &100000000000011550000001.155 21°48′16″N 79°58′58″W / 21.80444° СГШ; 79.98278° ЗГД / 21.80444; -79.98278 (Тринидад)
Фоменто &1000000000003352800000033.528 &10000000000000471000000471 22°06′19″N 79°43′12″W / 22.10528° СГШ; 79.72000° ЗГД / 22.10528; -79.72000 (Фоменто)
Хатибонико &1000000000004270800000042.708 &10000000000000765000000765 21°56′47″N 79°10′3″W / 21.94639° СГШ; 79.16750° ЗГД / 21.94639; -79.16750 (Хатибонико)

Извор: Население од пописот во 2004 г.[2] Површина според општинската прераспределба од 1976 г.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Lugar que ocupa el territorio según la superficie y la población“ (PDF). Una MIRADA a Cuba. Oficina Nacional de Estadísticas. Cuba. 2010.
  2. Atenas.cu (2004). „Трендови на населението во 2004 г. по покраини и општини“. Архивирано од изворникот на 2007-09-27. Посетено на 2 октомври 2007. (шпански)
  3. Statoids (2003). „Општини во Куба“. Посетено на 6 октомври 2007. (англиски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]