Сиего де Авила (покраина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сиего де Авила
Provincia de Ciego de Ávila
Покраина во Куба
ЗемјаКуба
Админ. центарСиего де Авила
Површина[1]
 • Вкупна6.946,90 км2 (268,220 ми2)
Население (31 дек 2010)[1]
 • Вкупно422.576
 • Густина0,61/км2 (1,6/ми2)
Часовен појасEST (UTC-5)

Сиего де Авила (шпански: Provincia de Ciego de Ávila) е една од покраините во Куба, која претходно била дел од покраината Камагвеј. Главен град е Сиего де Авила, кој се протега долж централниот автопат Каретера Сентрал, додека втор град по големина е Морон, кој лежи посеверно.

Вон северното крајбрежје се наоѓаат атоли кои се развиваат туристички одморалишта, главно островите Кајо Коко и Кајо Гвилермо. Јужното крајбрежје се одликува со ризофори.

Помеѓу Морон и северниот брег ма неколку езера, меѓу кои Лагуна де Лече (Млечно Езеро), наречено заради неговиот бел изглед кој се должи на присуството на варовни наслаги на тлото). Ова е најголемото природно езеро во земјата

Централниот дел од Сеиго де Авила се користи за говедарство, а другаде се одлгедуваат шеќерот, ананасот и агрумите.

Општини[уреди | уреди извор]

Општини Население
(2004)
Површина
(км²)
Местоположба Белешки
Барагва &1000000000003240800000032.408 &10000000000000728000000728 21°40′56″N 78°37′28″W / 21.68222° СГШ; 78.62444° ЗГД / 21.68222; -78.62444 (Барагва) вклуч. Гаспар
Боливија &1000000000001661200000016.612 &10000000000000918000000918 22°04′30″N 78°21′1″W / 22.07500° СГШ; 78.35028° ЗГД / 22.07500; -78.35028 (Боливија)
Венецуела &1000000000002733300000027.333 &10000000000000716000000716 21°45′4″N 78°46′44″W / 21.75111° СГШ; 78.77889° ЗГД / 21.75111; -78.77889 (Венецуела)
Махагва &1000000000002661700000026.617 &10000000000000544000000544 21°55′28″N 78°59′26″W / 21.92444° СГШ; 78.99056° ЗГД / 21.92444; -78.99056 (Махагва)
Морон &1000000000006061200000060.612 &10000000000000615000000615 22°06′39″N 78°37′40″W / 22.11083° СГШ; 78.62778° ЗГД / 22.11083; -78.62778 (Морон) вклуч. Кајо Коко
Примеро де Енеро &1000000000002781300000027.813 &10000000000000713000000713 21°56′43″N 78°25′8″W / 21.94528° СГШ; 78.41889° ЗГД / 21.94528; -78.41889 (Примеро де Енеро)
Сиего де Авила &10000000000135736000000135.736 &10000000000000445000000445 21°50′53″N 78°45′46″W / 21.84806° СГШ; 78.76278° ЗГД / 21.84806; -78.76278 (Сиего де Авила)
Сиро Редондо &1000000000002956000000029.560 &10000000000000588000000588 22°01′8″N 78°42′10″W / 22.01889° СГШ; 78.70278° ЗГД / 22.01889; -78.70278 (Сиро Редондо)
Флоренсија &1000000000001981100000019.811 &10000000000000286000000286 22°08′51″N 78°58′1″W / 22.14750° СГШ; 78.96694° ЗГД / 22.14750; -78.96694 (Флоренсија)
Чамбас &1000000000003986800000039.868 &10000000000000769000000769 22°11′48″N 78°54′47″W / 22.19667° СГШ; 78.91306° ЗГД / 22.19667; -78.91306 (Чамбас)

Извор: Население од пописот во 2004 г.[2] Површина според општинската прераспределба од 1976 г.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Lugar que ocupa el territorio según la superficie y la población“ (PDF). Una MIRADA a Cuba. Oficina Nacional de Estadísticas. Cuba. 2010.
  2. Atenas.cu (2004). „Трендови на населението во 2004 г. по покраини и општини“. Архивирано од изворникот на 2007-09-27. Посетено на 2 октомври 2007. (шпански)
  3. Statoids (2003). „Општини во Куба“. Посетено на 6 октомври 2007. (англиски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]