Виља Клара (покраина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Виља Клара
Provincia de Villa Clara
Покраина во Куба
Villa Clara in Cuba.svg
ЗемјаКуба
Админ. центарСанта Клара
Површина[1]
 • Вкупна8.413,13 km2 (324,833 sq mi)
Население (31 дек 2010)[1]
 • Вкупно803.562
 • Густина0.96/km2 (2.5/sq mi)
Часовен појасEST (UTC-5)

Виља Клара (шпански: Provincia de Villa Clara) е една од покраините во Куба. Поголеми градови во оваа покраина се Санта Клара (главниот град), Сагва ла Гранде, Пласетас, Камахуани, Ремедиос и Кајбариен.

Брегот на Виља Клара изобилува со бројни корални острови, а има и многу корални гребени и песочни плажи.

Околу Санта Клара, земјиштето се издига во Алтурас де Санта Клара. Највисока точка во покраината се наоѓа тука, на 464 м надморска височина. Виља Клара има и бројни езера кои се користат и за водени спортови и за риболов. Рио Сагба ла Гранде, најголемата кубанска река, исто така се наоѓа во оваа покраината.

Шеќерот од кој зависи кубанската економија се одгледува во рамнините северно од покраината и неколку мелници обезбедуваат работа за многу луѓе.

Покраините Сиенфуегос, Санкти Спиритус и Виља Клара биле некогаш дел од покраината Санта Клара.

Општини[уреди | уреди извор]

Главниот плоштад во Ремедиос
Општина Население
(2004)
Површина
(км²)
Местоположба
Енкрусихада &1000000000003364100000033.641 &10000000000000345000000345 22°37′2″N 79°51′58″W / 22.61722°СГШ 79.86611°ЗГД / 22.61722; -79.86611 (Енкрусихада)
Кајбариен &1000000000003806400000038.064 &10000000000000212000000212 22°30′57″N 79°28′20″W / 22.51583°СГШ 79.47222°ЗГД / 22.51583; -79.47222 (Кајбариен)
Камахуани &1000000000006354400000063.544 &10000000000000614000000614 22°28′5″N 79°43′25″W / 22.46806°СГШ 79.72361°ЗГД / 22.46806; -79.72361 (Камахуани)
Кемадо де Гвинес &1000000000002259000000022.590 &10000000000000338000000338 22°47′24″N 80°15′21″W / 22.79000°СГШ 80.25583°ЗГД / 22.79000; -80.25583 (Кемадо де Гвинес)
Коралилјо &1000000000002757100000027.571 &10000000000000843000000843 22°59′9″N 80°34′58″W / 22.98583°СГШ 80.58278°ЗГД / 22.98583; -80.58278 (Коралилјо)
Маникарагва &1000000000007337000000073.370 &100000000000010630000001.063 22°09′1″N 79°58′34″W / 22.15028°СГШ 79.97611°ЗГД / 22.15028; -79.97611 (Маникарагва)
Пласетас &1000000000007183700000071.837 &10000000000000601000000601 22°18′58″N 79°39′19″W / 22.31611°СГШ 79.65528°ЗГД / 22.31611; -79.65528 (Пласетас)
Ранчуело &1000000000005906200000059.062 &10000000000000556000000556 22°20′10″N 80°06′46″W / 22.33611°СГШ 80.11278°ЗГД / 22.33611; -80.11278 (Ранчуело)
Ремедиос &1000000000004648200000046.482 &10000000000000560000000560 22°29′32″N 79°32′44″W / 22.49222°СГШ 79.54556°ЗГД / 22.49222; -79.54556 (Ремедиос)
Сагва ла Гранде &1000000000005609700000056.097 &10000000000000661000000661 22°48′32″N 80°04′15″W / 22.80889°СГШ 80.07083°ЗГД / 22.80889; -80.07083 (Сагва ла Гранде)
Санта Клара &10000000000237581000000237.581 &10000000000000514000000514 22°24′20″N 79°57′14″W / 22.40556°СГШ 79.95389°ЗГД / 22.40556; -79.95389 (Санта Клара)
Санто Доминго &1000000000005384000000053.840 &10000000000000883000000883 22°35′1″N 80°14′18″W / 22.58361°СГШ 80.23833°ЗГД / 22.58361; -80.23833 (Санто Доминго)
Сифуентес &1000000000003339100000033.391 &10000000000000512000000512 22°37′15″N 80°03′57″W / 22.62083°СГШ 80.06583°ЗГД / 22.62083; -80.06583 (Сифуентес)
Извор: Попис на населението во 2004 г.[2] Површина според општинската прераспределба од 1976 г.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Lugar que ocupa el territorio según la superficie y la población“. Una MIRADA a Cuba. Oficina Nacional de Estadísticas. Cuba. 2010. http://www.one.cu/publicaciones/08informacion/2010unamiradaacuba/03Cuba.pdf. 
  2. Atenas.cu (2004). „Трендови на населението во 2004 г. по покраини и општини“. архивирано од изворникот на 27 септември 2007 г.. http://web.archive.org/web/20070927111826/http://www.atenas.inf.cu/todo/Estadisticas/TABLA+No_3balance.htm. посет. 6 октомври 2007 г.  (шпански)
  3. Statoids (јули 2003). „Општини во Куба“. http://www.statoids.com/ycu.html. посет. 6 октомври 2007 г.  (англиски)