Прејди на содржината

Гвантанамо (покраина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гвантанамо
Provincia de Guantánamo
Покраина во Куба
ЗемјаКуба
Админ. центарГвантанамо
Површина[1]
 • Вкупна6.164,47 км2 (238,012 ми2)
Население (31 дек 2010)[1]
 • Вкупно510.863
 • Густина0,83/км2 (2,1/ми2)
Час. појасEST (UTC-5)

Гвантанамо (шпански: Provincia de Guantánamo) е најисточната покраина на Куба. Нејзин главен град е Гвантанамо. Друг поголем град е Баракоа. Покраината ја заобиколува важната поморската база на САД во заливот Гвантанамо.

Архитектурата и културата на Гвантанамо не е иста како во останатиот дел од Куба. Покраината е само 80 км од Хаити, нејзината најблиска точка преку Виндвардскиот Премин, и доволно блиску за да навечер се видат светлата од светилниците во Хаити. Гвантанамо исто така има и голем број имигранти од Јамајка, што значи дека многу згради се споредливи со оние од Францускиот Кварт на Њу Орлеанс во Луизијана.

Планините Нипе-Сагва-Баракоа доминираат во покраината, притоа делејќи ја климатски и географски. Северниот брег е највлажниот дел од земјата, додека на југ е најтоплиот дел. Северот се одликува со дождовни шуми, додека југот е неплоден и има многу кактуси.

Општини[уреди | уреди извор]

 1. Баракоа
 2. Гвантанамо
 3. Ел Салвадор
 4. Имијас
 5. Јатерас (Паленке)
 6. Кајманера
 7. Мајси (Ла Макина)
 8. Мануел Тамес
 9. Нисето Перес
 10. Сан Антонио дел Сур

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 „Lugar que ocupa el territorio según la superficie y la población“ (PDF). Una MIRADA a Cuba. Oficina Nacional de Estadísticas. Cuba. 2010.