Камагвеј (покраина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Камагвеј
Provincia de Camagüey
Покраина во Куба
Плажата Санта Лусија
Плажата Санта Лусија
Camaguey in Cuba.svg
Земја Куба
Админ. центар Камагвеј
Површина[1]
 • Вкупна 15.413,82 км2
Население (31 дек 2010)[1]
 • Вкупно 782.458
 • Густина 0.50.763.405.826.719.00/км2
Часовен појас EST (UTC-5)
Повик. бр. +53-32
Мреж. место Портал на Камагвеј

Камагвеј (шпански: Provincia de Camagüey) е најголемата покраина во Куба. Главен град е Камагвеј. Други градови се Флорида и Нуевитас.

Камагевеј е низинска покраина, речиси без ридови и планински венци. Северното и јужното крајбрежје се карактеризираат со бројни големи атоли.

На овие крајбрежја има песокливи плажи, и покрај големиот туристички потенцијал, покраината не е развиена на тој план. Исклучок од ова е плажата Санта Лусија, на северниот брег.

Стопанството во покраината Камагвеј се состои главно од одгледување говеда, шеќер (на север и југ) и полјоделство. Покраината е позната по својата каубојска култура, со чести манифестации на родео. Исто така важни за стопанството се и кокошките и оризот, а постои и мала овоштарска индустрија за одгледување на цитруси. Во главниот град се наоѓа една од малкуте пиварници во земјата.

Општини[уреди | уреди извор]

Општина Население
(2004)
Површина
(км²)
Местоположба
Вертиентес &1000000000005329900000053.299 &100000000000020050000002.005 21°15′26″ СГШ 78°08′56″ ЗГД / 
Гвајмаро &1000000000005708600000057.086 &100000000000018470000001.847 21°03′32″ СГШ 77°20′52″ ЗГД / 
Есмералда &1000000000002995300000029.953 &100000000000014800000001.480 21°51′22″ СГШ 78°06′40″ ЗГД / 
Камагвеј &10000000000324921000000324.921 &100000000000011060000001.106 21°23′02″ СГШ 77°54′26″ ЗГД / 
Карлос М. де Сеспедес &1000000000002570700000025.707 &10000000000000653000000653 21°34′37″ СГШ 78°16′39″ ЗГД / 
Минас &1000000000003851700000038.517 &100000000000010150000001.015 21°29′22″ СГШ 77°36′17″ ЗГД / 
Нахаса &1000000000001647000000016.470 &10000000000000921000000921 21°05′02″ СГШ 77°44′49″ ЗГД / 
Нуевитас &1000000000004488200000044.882 &10000000000000415000000415 21°32′25″ СГШ 77°15′52″ ЗГД / 
Санта Круз дел Сур &1000000000005133500000051.335 &100000000000011220000001.122 20°43′10″ СГШ 77°59′27″ ЗГД / 
Сибаису &1000000000003111700000031.117 &10000000000000736000000736 21°14′21″ СГШ 77°31′15″ ЗГД / 
Сиера де Кубитас &1000000000001858900000018.589 &10000000000000549000000549 21°43′59″ СГШ 77°46′14″ ЗГД / 
Флорида &1000000000007361200000073.612 &100000000000018000000001.800 21°31′46″ СГШ 78°13′21″ ЗГД / 
Химагвају &1000000000002116900000021.169 &10000000000000799000000799 21°16′00″ СГШ 77°49′49″ ЗГД / 

Извор: Население од пописот во 2004 г.[2] Површина според општинската прераспределба од 1976 г.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Lugar que ocupa el territorio según la superficie y la población“. Una MIRADA a Cuba. Oficina Nacional de Estadísticas. Cuba. 2010. http://www.one.cu/publicaciones/08informacion/2010unamiradaacuba/03Cuba.pdf. 
  2. Atenas.cu (2004). „Трендови на населението во 2004 г. по покраини и општини“. архивирано од изворникот на 27 септември 2007 г.. http://web.archive.org/web/20070927111826/http://www.atenas.inf.cu/todo/Estadisticas/TABLA+No_3balance.htm. посет. 2 октомври 2007 г.  (шпански)
  3. Statoids (јули 2003). „Општини во Куба“. http://www.statoids.com/ycu.html. посет. 6 октомври 2007 г.  (англиски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Портал „Куба