Гранма (покраина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Гранма
Provincia de Granma
Покраина во Куба
Granma in Cuba.svg
ЗемјаКуба
Админ. центарБајамо
Површина[1]
 • Вкупна8.376,79 km2 (323,430 sq mi)
Население (2010-12-31)[1]
 • Вкупно835.675
 • Густина1.00/km2 (2.6/sq mi)
Часовен појасEST (UTC-5)
Повик. бр.+53-023

Гранма (шпански: Provincia de Granma) е една од покраините во Куба. Нејзин главен град е Бајамо. Други поголеми градови се Мансаниљо (пристаниште на заливот Гваканајабо) и Пилон.

Именувана е по бродот „Гранма“, користен од Че Гевара и Фидел Кастро за да допловат до Куба со 82-члена герила.

Покраината изобилува со остатоци од кубанската револуција и кубанските војни за независност - натписи во планините кои ја опишуваат борбата од 1959 година против Фулгенцио Батиста. Постојат и многу необележани гробови од разните војни. Има и неколку напуштени рудници за злато, сребро и манган. Ова е областа каде е центарот на моќ на Раул Кастро. Се одгледува кафе во планинските региони на покраината, а за време на бербата на кафето може да има и патни блокади каде војската осигурува кафето да не биде дадено на црниот пазар.

Municipalities[уреди | уреди извор]

Општина Население
(2004)
Површина
(км²)
Местоположба
Бајамо &10000000000222118000000222.118 &10000000000000918000000918 20°22′54″N 76°38′33″W / 20.38167°СГШ 76.64250°ЗГД / 20.38167; -76.64250 (Бајамо)
Бартоломе Масо &1000000000005302400000053.024 &10000000000000629000000629 20°10′7″N 76°56′33″W / 20.16861°СГШ 76.94250°ЗГД / 20.16861; -76.94250 (Бартоломе Масо)
Буеј Ариба &1000000000003132700000031.327 &10000000000000452000000452 20°10′25″N 76°44′57″W / 20.17361°СГШ 76.74917°ЗГД / 20.17361; -76.74917 (Буеј Ариба)
Гвиса &1000000000005092300000050.923 &10000000000000596000000596 20°15′40″N 76°32′17″W / 20.26111°СГШ 76.53806°ЗГД / 20.26111; -76.53806 (Гвиса)
Јара &1000000000005941500000059.415 &10000000000000576000000576 20°16′37″N 76°56′49″W / 20.27694°СГШ 76.94694°ЗГД / 20.27694; -76.94694 (Јара)
Кампечуела &1000000000004609200000046.092 &10000000000000577000000577 20°14′0″N 77°16′44″W / 20.23333°СГШ 77.27889°ЗГД / 20.23333; -77.27889 (Кампечуела)
Кауто Кристо &1000000000002115900000021.159 &10000000000000550000000550 20°33′44″N 76°28′10″W / 20.56222°СГШ 76.46944°ЗГД / 20.56222; -76.46944 (Кауто Кристо)
Мансаниљо &10000000000130789000000130.789 &10000000000000498000000498 20°20′23″N 77°06′31″W / 20.33972°СГШ 77.10861°ЗГД / 20.33972; -77.10861 (Мансаниљо)
Медија Луна &1000000000003533000000035.330 &10000000000000376000000376 20°08′40″N 77°26′10″W / 20.14444°СГШ 77.43611°ЗГД / 20.14444; -77.43611 (Медија Луна)
Никеро &1000000000004125200000041.252 &10000000000000582000000582 20°02′50″N 77°34′41″W / 20.04722°СГШ 77.57806°ЗГД / 20.04722; -77.57806 (Никеро)
Пилон &1000000000002975100000029.751 &10000000000000462000000462 19°54′20″N 77°19′15″W / 19.90556°СГШ 77.32083°ЗГД / 19.90556; -77.32083 (Пилон)
Рио Кауто &1000000000004783300000047.833 &100000000000015000000001.500 20°33′50″N 76°55′2″W / 20.56389°СГШ 76.91722°ЗГД / 20.56389; -76.91722 (Рио Кауто)
Хигвани &1000000000006032000000060.320 &10000000000000646000000646 20°22′24″N 76°25′20″W / 20.37333°СГШ 76.42222°ЗГД / 20.37333; -76.42222 (Хигвани)

Извор: Население од пописот во 2004 г.[2] Површина според општинската прераспределба од 1976 г.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Lugar que ocupa el territorio según la superficie y la población“. Una MIRADA a Cuba. Oficina Nacional de Estadísticas. Cuba. 2010. http://www.one.cu/publicaciones/08informacion/2010unamiradaacuba/03Cuba.pdf. 
  2. Atenas.cu (2004). „Трендови на населението во 2004 г. по покраини и општини“. архивирано од изворникот на 27 септември 2007 г.. http://web.archive.org/web/20070927111826/http://www.atenas.inf.cu/todo/Estadisticas/TABLA+No_3balance.htm. посет. 2 октомври 2007 г.  (шпански)
  3. Statoids (јули 2003). „Општини во Куба“. http://www.statoids.com/ycu.html. посет. 6 октомври 2007 г.  (англиски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]