Сан Луис (Пинар дел Рио)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Местоположбата на Сан Луис во рамките на Куба

Сан Луис (шпан. San Luis) е град во јужниот средиштен дел на покраината Пинар дел Рио, Куба. Главни стопански гранки се земјоделството (тутунот, оризот, овошјето) и сточарството.

Статистика[уреди | уреди извор]

  • Општинска зафатнина: 336 км2
  • Население: 34,216 (2001); 8,383 (урбано), 25,833 (рурално)
  • Густина: 101.49/км2

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 22°17′16.0″С, 83°46′35.6″З