Прејди на содржината

Абдикација

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Абдицирање)
Првото абдицирање на Наполеон, одржано во дворецот Фонтенбло на 4 април 1814 година

Абдикација (лат. abdicatio = одрекување, одбивање; од ab - од далеку, и dicare, да изјави, да прогласи како да не му припаѓа) — чин на откажување и истапување од официјална служба, особено од врховна служба во државата.

Во римското право поимот исто така се применува за откажување од член на семејството, на пример откажување наследство на синот. Терминот обично се применува за монарси или оние кои официјално се крунисани.

Денес соодветниот израз за избрана или именувана функција е официјална оставка.

Познати абдицирања[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]