Фонтенбло (дворец)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Светско наследство на УНЕСКО
Дворец и градини Фонтенбло
Назив според описот на списокот
The central range of Fontainebleau: patterned parterres have been replaced with lawn.
Вид културно
Критериуми ii, vi
Навод 160
Регион по УНЕСКО Европа и С. Америка
Запис
Прогласено 1981 (5. заседание)
Фонтенбло (дворец) is located in Свет
Фонтенбло (дворец)
Фонтенбло (дворец) (Свет)

Фонтенбло е дворец сместен во близина на Париз,во парискиот реон, во Франција. Името (француски: Château de Fontainebleau) е изведено од fontaine belle eau, извор на убава вода. Се наоѓа во паркот Фонтенбло кој служел како ловиште за Француските кралеви.

Од 1981 година е под заштита од страна на УНЕСКО.