Јелошник

Од Википедија — слободната енциклопедија
Преработка од 15:07, 10 август 2021; направена од InternetArchiveBot (разговор | придонеси) (Rescuing 1 sources and tagging 0 as dead.) #IABot (v2.0.8)
Јелошник
Јелошник во рамките на Македонија
Јелошник
Местоположба на Јелошник во Македонија
Јелошник на карта

Карта

Координати 42°6′2″N 21°3′24″E / 42.10056° СГШ; 21.05667° ИГД / 42.10056; 21.05667Координати: 42°6′2″N 21°3′24″E / 42.10056° СГШ; 21.05667° ИГД / 42.10056; 21.05667
Општина Теарце
Население 0 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО 28035
Надм. вис. 890 м
Јелошник на општинската карта

Атарот на Јелошник во рамките на општината
Јелошник на Ризницата


Јелошник — село во Општина Теарце.

Географија и местоположба

Историја

Стопанство

Демографија

Јелошник е раселено село. Според пописот од 2002 не се забележани жители.

Родови

Јелошник било македонско село.

Според испитувањата вршени во 1947 година, родови во селото биле:

Општествени установи

Цркви

Самоуправа и политика

Културни и природни знаменитости

Редовни настани

Личности

Култура и спорт

Иселеништво

Наводи

  1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
  2. Трифуноски, Јован (1976). Полог. Белград: САНУ.
  3. „Tрадиционално одбележaн Благоец во Јелошник“. КИСС ТВ. 7 април 2008. Архивирано од изворникот на 2016-03-04. Посетено на 29 април 2010.

Надворешни врски