Храбро срце

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
„Храбро срце“
Храбро срце - плакат.jpg
Филмскиот плакат
Режирано од Мел Гибсон
Продуцент Мел Гибсон
Алан Лед Џуниор
Брус Дејви
Стивен Мекивити
Сценарист Рендал Валас
Раскажувач Енгус Мекфејден
Мел Гибсон
Настапуваат Мел Гибсон
Софи Маркју
Патрик Мекгухан
Енгус Мекфејден
Брендан Глисон
Кетрин Мекормак
Музика Џејмс Хорнер
Кинематографија Џон Тол
Монтажа Стивен Росенблам
Студио „Icon Productions“
„The Ladd Company“
Дистрибутер Paramount Pictures(САД)
20th Century Fox(интенационално)
Премиера 24 мај, 1995
Времетраење 177 минути
Држава Flag of the United States.svg САД
Јазик Англиски
Буџет $53.000.000
Бруто заработка $210.409.945

Храбро срце е американски историски/драма филм од 1995, режиран и продуциран од Мел Гибсон. Сценариото било напишано за филмот, а потоа било изработено и како роман од страна на Рендал Валас. Карактерот ма Гибсон, Вилијам Валас, шкотски војник од 13 век, ги предводел шкотите во првата војна за независност на Шкотска против царот Едвард I од Англија.

„Храбро срце“ освоил пет оскари на 68-то доделување на академски награди, меѓу кои оскар за најдобар филм и оскар за најдобар режисер. Исто така, бил номиниран и за други пет оскари.


Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Wikiquote-logo.svg
Викицитат има збирка цитати поврзани со: