Вљубениот Шекспир

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
„Вљубениот Шекспир“
Вљубениот Шекспир - плакат.jpg
Филмскиот плакат
Режирано од Џон Маден
Продуцент Дејвид Парфит
Дона Џиглиоти
Харви Вејнстејн
Едвард Звик
Марк Норман
Сценарист Марк Норман
Том Стопард
Настапуваат Гвинет Палтроу
Џозеф Фајнс
Џефри Раш
Колин Фитр
Бен Афлек
Џуди Денч
Музика Стивен Варбек
Кинематографија Ричард Грејтрекс
Монтажа Дејвид Гембл
Дистрибутер Miramax Films(САД)
Alliance Atlantis(Кан)
Universal Studios(интернационално)
Премиера 3 декември, 1998 (САД)
29 јануари, 1999 (ОК)
Времетраење 123 минути
Држава  Велика Британија
Flag of the United States.svg САД
Јазик Англиски
Буџет $25 милиони[1]
Бруто заработка $289.317.794[1]

Вљубениот Шекспир (англиски: Shakespeare in Love) е американско-британски драма филм од 1998, режиран од Џон Маден, а продуциран од Марк Норман. Во филмот е опишана љубовната афера на Вилијам Шекспир (Џозеф Фајнс) во периодот кога ја пишувал трагедијатаРомео и Јулија“. Приказната во филмот е фиктивна, иако некои од улогите се засновани на вистински луѓе.

„Вљубениот Шекспир“ освоил седум оскари, меѓу кои оскар за најдобар филм, оскар за најдобра актерка (Гвинет Палтроу) и оскар за најдобра актерка во споредна улога (Џуди Денч).

Историска точност[уреди | уреди извор]

Филмот не претендира на историска точност и вклучува многу комични анахронизми (како психотерапефт, Шекспир како скока на фери и вели „Следи го тој чамец!“, и Хенслоу како ја предвидува фразата „Шоуто мора да продолжи!“ (анг. „The show must go on!“). Сепак, костимите и прикажувањето на некои познати ликови, посебно Кралицата Елизабета Прва, всушност се многу добро направени, и прецизно го прикажуваат расположението и модата на тоа време.

Дејствие[уреди | уреди извор]

Филмот се занимава со забранетата љубов помеѓу Шекспир и Виола која е благородничка.

За да го подмири својот долг кон бизнисменот Хју Фенимем, шекспировиот патрон Хенслоу му нуди на Фенимен партнерство во најновата продукција на последната шекспирова комедија која се вика Ромео и Етел - ќерката на пиратот. Оваа драма подоцна ќе биде преименувана во Ромео и Јулија.

Писателот Вилијам Шекспир има писателска блокада и бара нова муза. Ја наоѓа во Виола де Лесепс, млада девојка која е инспирирана од неговата работа и вљубена во неговите рими. Иако е забрането од законите и обичаите во 16-тиот век, Виола се облекува како маж и оди на аудиција за улога во неговата нова драма.


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Вљубениот Шекспир“ (1998). Box Office Mojo. IMDb. конс. 19 февруари 2012.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Wikiquote-logo.svg
Викицитат има збирка цитати поврзани со: