Девојка од милион долари

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
„Девојка од милион долари
(Million Dollar Baby)“
Million Dollar Baby poster.jpg
Режирано од Клинт Иствуд
Сценарист Пол Хегис
Настапуваат Клинт Иствуд
Хилари Свенк
Морган Фриман
Џеј Баручел
Музика Клинт Иствуд
Кинематографија Том Стерн
Дистрибутер Warner Bros
Премиера 15 декември 2004
Времетраење 132 мин.
Држава Flag of the United States.svg САД
Јазик англиски
Буџет $30,000,000 [1][2]
Бруто заработка $216,763,646

Девојка од милион долар (англиски: Million Dollar Baby) е американски драма филм од 2004 год. Филмот е под режија на познатиот глумец и режисер Клинт Иствуд, а со својата работа заслужи и Оскар за најдобар филм.

Иствуд ја толкува главната улога во филмот, а во останатите улоги се појавуваат Хилари Свонк и Морган Фримен. Во приказната се зборува за еден потценет боксерски тренер со мрачно минато кој ѝ помага на една непозната боксерка да направи успешна кариера.[3]

Наводи[уреди]

  1. Eliot (2009), p. 309
  2. Hughes, p. 156
  3. Hughes, p. 157

Надворешни врски[уреди]

Wikiquote-logo.svg
Викицитат има збирка цитати поврзани со: