Покојните

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
„Покојни
(The Departed)“
Departed234.jpg
Режирано од Мартин Скорсезе
Продуцент Бред Пит
Сценарист Феликс Чонг
Настапуваат Леонардо Дикаприо
Мет Дејмон
Џек Николсон
Марк Волберг
Музика Хауард Шор
Дистрибутер Warner Bros
Времетраење 150 мин.
Држава Flag of the United States.svg САД
Јазик англиски
Буџет $90 милиони[1]
Бруто заработка $289.847.354

Покојни (англиски: The Departed) е американски трилерфилм на Мартин Скорсезе од 2006 год. Филмот е добитник на Оскар за најдобар филм. Во главните улоги настапуваат Леонардо Дикаприо, Мет Дејмон, Џек Николсон, Марк Волберг и Мартин Шин.[2] Филмот е римејк на хонгконшкиот криминалистички трилер Пеколни работи. Дејството на филмот се одвива во Бостон каде Франк Костело (Џек Николсон), ирски мафијаш, го внесува Колин Суливан (Мет Дејмон) како шпион во полициската држава Масачусетс. Исто така, Били Костиган (Леонардо Дикаприо) е полицаец кој се инфилтрира во екипата на Костело. Кога двете струи ја сфаќаат ситуацијата, се присилени да го откријат идентитетот на оној другиот.

Филмот освои четири Оскари на 79. доделување, за најдобар филм, најдобар режисер (Мартин Скорсезе), најдобра монтажа и сценарио по книга/филм. Марк Волберг беше номиниран за најдобра споредна машка улога. Филмот се наоѓа на листата на 250 најдобри филмови во кинематографијата на сајтот ИМДБ.

Улоги[уреди]

Глумци Ликови
Леонардо Дикаприо Вилијам Костиган
Мет Дејмон Колин Саливен
Џек Николсон Франк Костело
Марк Волберг Шон Дигнам
Мартин Шин Капетан Оливер Квинен
Вера Фармига Медолин Меден
Реј Винстон Арнолд

Наводи[уреди]

  1. "The Departed (2006)". Box Office Mojo. IMDb. Retrieved 2011-06-22.
  2. "Infernal Affairs vs. the remake, The Departed". Film.com. Retrieved 2011-06-22.