Артистот

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
„Артистот“
Артистот - плакат.png
Филмскиот плакат
Режирано од Мајкл Хазанавициус
Продуцент Томас Ленгмен
Сценарист Мајкл Хазанавициус
Настапуваат Жан Дужардин
Беренис Бежо
Музика Лудовик Бурс
Кинематографија Гулем Шифмен
Монтажа Ен-Софи Бијон
Мајкл Хазанавициус
Студио „La Petite Reine“
„ARP Sélection“
„Studio 37“
„La Class Americane“
„France 3 Cinema“
„U Film“
„Jouror Productions“
„JD Prod“
„Wild Bunch“
Дистрибутер Warner Bros.(Франција)
The Weinstein Company(САД/Авс)
Entertainment Film Distributors(ОК)
Премиера 15 мај, 2011
Кан
12 октомври, 2011
Франција
Времетраење 100 минути
Држава ФранцијаФранција
Јазик Безвучен
Англиски превод
Буџет $15 милиони
Бруто заработка $133.432.856[1]

Артистот е француски безвучен[бе 1][2][3][4][5][6] филм од 2011. Филмот припаѓа на жанровите комедија и драма и е снимен во црно-бела техника.[7][8][9][10] „Артистот“ е режиран и напишан од Мајкл Хазанавициус, а главните улоги ги толкуваат Жан Дужардин и Беренис Бежо.[11] Дејствието во филмот се одвива во Холивуд, помеѓу 1927 и 1932, и се фокусира на љубовната врска помеѓу постара филмска ѕвезда и млада актерка која штотуку започнува да се издигнува во филмската индустрија, поточно правејќи безвучни филмови, кој, пак, тренд започнал да опаѓа со појавувањето на звучните филмови.


Белешки[уреди]

 1. Постои недоразбирање околу тоа дали филмот е француски или американски. Официјалната американска веб страница наведува „тоа е американски филм од реномираниот француски писател/режисер Мајкл Хазанавициус, додека, пак, академијата за филмска уметност и наука го опишува како француски филм, потенцирајќи дека филмот е режиран и продуциран од французин и двете главни улоги во филмот ги толкуваат, исто така, французи.

Наводи[уреди]

 1. „„Артистот“ (2011)“. „Box Office Mojo“. http://www.boxofficemojo.com/movies/?id=artist.htm. конс. 23 јуни, 2012. 
 2. „Кански фестивал: „Артистот““. „Кан“. http://www.festival-cannes.com/en/archives/ficheFilm/id/11169584/year/2011.html. конс. 24 јануари, 2012. 
 3. Реакциите во Франција по петте освоени оскари на „Артистот““, „„Los Angeles Times““, 27 февруари, 2012 (конс. 27 февруари 2012).
 4. Томпсон, Ник. „Како безвучен, црно-бел француски филм освои многу оскари.“, „„CNN““, 27 февруари, 2012 (конс. 27 февруари, 2012).
 5. Пател, Тара. „Рекордни пет оскар за француски филм, „Артистот““, „„Bloomberg Businessweek““, 27 февруари, 2012 (конс. 27 февруари, 2012).
 6. Фанер, Ерик. „Француската филмска индустрија го слави своето највисоко културолошко достигнување“, „Њујорк Тајмс“, 27 февруари, 2012 (конс. 27 февруари, 2012).
 7. „Номинирани & Приматели: „ACE Film Editors““. „„ACE Film Editors““. http://ace-filmeditors.org/ace-eddie-awards/nominees-recipients/. конс. 26 февруари, 2012. 
 8. Номинации за Златен Глобус
 9. „Артистот“ на „Rotton Tomatoes“
 10. 3 1/2 ѕвезди за „Артистот“ „Chicago Tribune“
 11. Смит, Ијан Хајден (2012). „Интернационален филмски прирачник, 2012“. стр. 117. ISBN 978-1908215017. 

Надворешни врски[уреди]